Ranking zdobywców Szczytów obiera nowy cel.

Keszerzy opuszczają już Denali, najwyższy szczyt Ameryki Północnej i ich myśli kierują się na południe, na sąsiadujący kontynent. To w Argentynie leży Aconcagua, najwyższy szczyt Ameryki Południowej. Dla tych, którzy wciąż wspinają się na Denali nie zostało już dużo czasu. W poniedziałek, 3 stycznia 2022 r. w południe UTC nie będzie już możliwości zdobycia pamiątek związanych z Denali.

 

Szczyt Aconcagua  leży na dużej wysokości – 6960 metrów ponad poziom morza. Jest górą „naj” wielu rankingów. Jest to najwyższa góra w: Argentynie, Andach, Ameryce Południowej i najwyższa, wyłączając kontynent azjatycki, na Ziemi. Oprócz wymienionych powyżej „tytułów” zdobycie Aconcagua jest marzeniem wielu znanych alpinistów.

 

Wspinacze gromadzą się w okolicy aby spróbować przedostać się z żółto-zielonych wzgórz i dolin u podnóża góry na ośnieżony szczyt. Wspinaczka wymaga specjalnego treningu i specjalnych przygotowań, a to nie gwarantuje jego zdobycia. Więcej niż połowa zdobywających kończy swoją wyprawę przed dotarciem na szczyt.

 

Ale od czegoś trzeba zacząć. Na każdego, kto wejdzie na wysokość 350 punktów czeka pierwsza pamiątka – Aconcagua Obóz Bazowy. Dalej nie będzie lżej, na szczyt prowadzi droga, która wymaga wspięcia się na wysokość 6960 punktów. Po dotarciu tam otrzymasz pamiątkę Aconcagua Szczyt.

 

Ponieważ każdy miesiąc wspinaczki charakteryzuje inna skala trudności przedstawiamy jak będzie się kształtowała punktacja za dokonane osiągnięcia w drodze na szczyt Aconcagua w styczniu 2022.

Skrytka Wieloetapowa

775

Skrytka Zagadkowa

750

Skrytka z przyznanymi co najmniej 15 rekomendacjami

725

Skrytka Geologiczna

700

Skrytka Letterbox Hybrydowy

550

Skrytka Przygodowa (Lab Cache)

450

Pozostałe typy skrytek

350

Nie przewidziano punktów za udział w Wydarzeniach ani w Skrytkach Kamery Internetowej. Maksymalna liczba punktów za zdobycie jednej skrytki to 775 punktów.

Jeśli nie pamiętasz założeń tej akcji przeczytaj poprzedni artykuł