Nowa pamiątka: Blue Switch Day 2023!

Nie zastanawiamy się i nie zwracamy uwagi na technologię, która każdego dnia przenika nasze działanie. Pomaga w pracy, zabawie, kształtuje naszą przyszłość. Jedna z niezauważalnych technologii jest GPS (Global Positioning System), która zrewolucjonizowała uzyskanie precyzyjnych informacji o geolokalizacji. Otwarł też drogę do Geocachingu! Technologia GPS powstała do zastosowań militarnych i mogła być wykorzystywana do tej działalności, dla wszystkich innych osób była „zagłuszana” – nie znając celowo wprowadzanego zniekształcenia  potrafiła zlokalizować obiekt z dokładnością do 200 metrów.  Dnia 2 maja 2000 roku rząd USA wyłączył to celowe zniekształcenie i od tego czasu ogólnodostępne odbiorniki GPS zyskały dokładność kilku metrów. W USA dzień ten zyskał nazwę Blue Switch Day.

Z tego powodu HQ wprowadził nową pamiątkę do profilu by uczcić dzień oraz osoby, które przyczyniły się do upowszechnienia GPS. W tym roku wyróżnioną osobą jest Gladys West, która na zlecenie Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych opracowała i udostępniła cyfrowe modele kształtu naszej planety – bo przecież do ideału kuli naszej Ziemi trochę brakuje. Modele były wykorzystane do opracowania położenia satelitów , które pokryły siatką całą przestrzeń naszego nieba przyczyniając się do opracowania infrastruktury dla GPS.

Gladys West wraz z zespołem zastosowała algorytmy uwzględniające złożoność powierzchni Ziemi, różne poziomy grawitacji na całym świecie do obliczenia dokładnych orbit satelitów. Wyniki jej prac stanowią podstawę dla GPS. Stworzony model można zobaczyć na poniższym obrazku.

Źródło: NASA

Po udostępnieniu powszechnie systemu GPS stworzenie pierwszej skrytki nie zajęło  zbyt dużo czasu. Następnego dnia, 3 maja 2000 roku ukryto pierwszą skrytkę. Tak narodził się Geocaching.

Nowa pamiątka Blue Switch Day 2023 dedykowana jest innowatorom i upamiętnia historyczne wydarzenie. Możesz ją zdobyć znajdując skrytkę,  Adventure Lab® Location lub biorąc udział w wydarzeniu w dniach 1–3 maja. Szczęśliwego Keszowania!