Nowa pamiątka: Dzień udostępnienia Sygnału GPS – 2021

Często nie zastanawiamy się jak powszechnie wykorzystujemy sygnał GPS. Jak najszybciej dojechać do pracy? Jaka pogoda jest w miejscu gdzie obecnie jesteśmy? Niektórzy meldują miejsce pobytu w mediach społecznościowych. Niektórzy proszą o przyjazd taksówki do miejsca gdzie się obecnie znajdują.   Wszędzie tam korzystamy z GPS. Do listy możemy też dodać inne czynności rozrywkowe – np. geocaching. Nie było by tego gdyby w roku 2000 ktoś wpadł na pomysł aby technologia przewidziana dla celów militarnych stała się powszechna.

 

Kiedy powstał system GPS był on dostępny tylko do użytku militarnego Armii USA. Z czasem dostał udostępniony do zastosowań cywilnych ale z bardzo słabą jakością odczytu położenia. Poprzez specjalne „przekłamanie” pozycja była obliczana z dokładnością do dziesiątek metrów. 2 maja 2000 roku zapadła decyzja o wyłączeniu „przekłamywania” sygnału. Jednym przełącznikiem sprawiono że dokładny sygnał GPS stał się dostępny dla wszystkich. Z nieznanych powodów ta operacja została zapamiętana jako Blue Switch Day. Oczywiście to metafora bo  przełącznik nie był koloru niebieskiego.

Udostępnienie dokładnej lokalizacji dla technologii GPS zapoczątkowało innowacyjne rozwiązania ułatwiające życie. Powszechnie zaczęto z tego korzystać na całym świecie. Jednym z pierwszych pomysłów na zastosowanie był pomysł dotarcia do podanych współrzędnych. 3 maja 2000 roku został ukryty pierwszy pojemnik – przyjmuje się tą datę za narodziny geocachingu.

Z okazji urodzin zapowiadamy nową pamiątkę do profilu. Zdajemy sobie sprawę, że w czasie pandemii nie wszyscy będą mogli świętować poprzez wybranie się na poszukiwanie kesza. W wielu krajach wprowadzone są restrykcje uniemożliwiające tego typu aktywność. Wyjście z doku w celu rekreacyjnym  może nie być zgodne z zaleceniami organów odpowiedzialnych za zdrowie publiczne. Z tego powodu postanowiliśmy ustanowić okres na zdobycie wspomnianej pamiątki od 2 maja do 31 grudnia 2021 roku.

Od 2 maja do końca roku zaloguj znalezienie skrytki dowolnego typu, włączając w to Skrytki Przygodowe (lab Cache) lub udział w Wydarzeniu a otrzymasz pamiątkę do Profilu z okazji Dnia Udostępnienia Sygnału GPS.

 

Comments

comments