Dzień liczby Pi w roku 2021!

Szczęśliwego Dnia π!

 

Geocaching to gra społeczna akcentująca przygodę i kreatywność. Jesteś geocacherem, bez względu na to, czy zalogowałeś dotychczas jedno znalezienie czy dziesięć tysięcy! Wiele osób stara się zdobyć jak najwięcej liczbę skrytek wraz z tymi które właśnie się opublikowały. Co zrobisz gdy poczujesz, że już je wszystkie znalazłeś?

 

Nasza odpowiedź: Bez obawy! Wszystkich skrytek jeszcze nie znalazłeś. Zobacz, zawsze możesz zaplanować znalezienie następnej. Za trudna? Nie wszystko na raz!

 

Liczba π to stałą matematyczna wyrażona jako stosunek obwodu koła do jego średnicy. Jest liczbą rzeczywistą o nieskończonym rozwinięciu dziesiętnym. W praktyce korzysta się z wartości przybliżonej 3,14. Ale nawet po odkryciu 31 bilionów cyfr rozwinięcia dziesiętnego praca matematyków jeszcze się nie skończyła. I jest coraz trudniejsza. Współczesne metody numeryczne lub komputerowa reprezentacja liczby nie pomagają. Wydaje się że nigdy nie zakończy się ten wyścig po jeszcze jedną cyfrę aby uzyskać jeszcze dokładniejszą liczbę π . Tak samo , przez analogię, nigdy nie zakończy się wyścig w byciu coraz lepszym geocacherem.

 

Na całym świecie jest ponad 3 miliony aktywnych skrytek. Skrytki są ukryte na wszystkich siedmiu kontynentach i znajdują się na każdym naturalnym miejscu, jaki możesz sobie wyobrazić. Do dotarcia do skrytki możesz dotrzeć na rowerze, nurkować, wspinać się, wędrować i czołgać się (fort w Poznaniu). Dojście do celu to nie tylko dojście do współrzędnych ale czasem też wcześniejsze odkrycie kordów , rozwiązanie zagadki. Zanim zalogujesz znalezienie czasem musisz się namęczyć. Możesz dotrzeć do celu samolotem lub iść zarośniętą drogą. Potencjał Twojej prawdopodobnej podróży do geocachingu jest niesamowity. W czasach, gdy nie jesteś w stanie udać się do skrytki, możesz zostać w domu i poświęcić czas na zaplanowanie swojej przyszłości, często też rozwiązując zagadkę.

Dlaczego akurat dzień 14 marca to dzień liczby π? Amerykanie stosują zapis daty najpierw podając miesiąc a następnie dzień. Czyli 14 marca był to dzień 3/14. Tak samo jak czyta się liczbę 3.14. A skąd analogia z ciastkiem? Najczęściej używana forma do ciasta to blaszana, okrągła forma, która daje ciasto formie podobnej do tortu. Jeden kawałek ciasta – odkrojony – wygląda jak trójkącik z zaokrągloną podstawą. Amerykanie nazywają to wyrazem Pie, który fonetycznie brzmi jak liczba PI.

Świętujemy zatem wyjątkowość liczby π spoglądając w przyszłość z ciekawością, innowacjami i zdumieniem. Czy planujesz swój rozwój umiejętności keszerskich? Czy jesteś gotowy do przyjęcia następnego wyzwania? 1, 2, 3,141592 653589 …

Comments

comments