Jak to wszystko zalogować

Wracasz do domu po całodziennej wycieczce. Odwiedziłeś kilka ładnych miejsc, znalazłeś kilka skrytek. Ale też kilku nie znalazłeś. Zmęczony, głodny, trochę poddenerwowany, bo nie wszystko poszło tak jak sobie to zaplanowałeś zastanawiasz się czy pójść spać czy może, póki jeszcze w głowie zostały wspomnienia, nie powinieneś podzielić się z innymi swoimi wrażeniami? Niektórzy zostawiają logowanie skrytek na jakąś bliżej nieokreśloną przyszłość. Jednak logowanie ma też ogromne znaczenie informacyjne. Dla innych! Po lekkiej kolacji zasiadasz więc przed komputerem.


Najpierw przyjemności. Znalazłeś jedną skrytkę o której myślałeś już dawno. Dodajesz zatem wpis ‘Znaleziona’ (Found it). Patrzysz na puste okienko edycyjne. Zastanawiasz się co wpisać. Czy samo “TFTC” wystarczy? (TFTC = Thank You For The Cache). Zastanawiasz się jak sam reagujesz jeśli dostajesz logi z taką treścią? Już wiesz, że chcesz podziękować autorowi trochę dłuższym logiem z opisem własnych wrażeń. Wbrew pozorom to bardzo ważny element komunikacji zwrotnej dla autorów. Dobre logi motywują ich do zakładania ciekawych skrytek. Czasem do logu dodajesz zdjęcie tego pięknego miejsca, które odwiedziłeś. No i pozostawiony przedmiot podróżny też przy okazji oznaczasz, że został do skrytki „Włożony”.

Podczas wycieczki trafił się jeden FTF !!!  (FTF=First To Find). Już z terenu zrobiłeś prawie pusty wpis znalezienia z lakonicznym „wpis zrobię później”, który teraz postanawiasz wyedytować i wpisać wszystko to, na co czasu zabrakło podczas wycieczki. Przypominasz sobie jak dożo emocji budzi otwieranie nieznalezionego dotychczas pojemnika, jeszcze bez wpisu o znalezieniu. Pamiętasz też jak ostatnim razem wyjechałeś na polowanie na FTF, przejechałeś kilkadziesiąt kilometrów w nadziei na pierwsze znalezienie gdy na miejscu okazało się, że ktoś znalazł kesza poprzedniego dnia, ale nie napisał nigdzie o tym . Dobrą praktyką jest informowanie innych o pierwszym znalezieniu. Albo przez zwykły wpis ‘Znalezienia’ albo przez choćby dodanie wpisu typu ‘Notatka’. Niewiele to wymaga pracy a może zaoszczędzić czasu, kilometrów, nerwów osobie której zależy na FTF.

Dwóch skrytek nie znalazłeś. Przy jednej spędziłeś 40 minut próbując odgadnąć co autor miał na myśli kierując się wyborem miejsca i sposobu maskowania. Sprawdzałeś i bezpośrednie sąsiedztwo kordów, i dalszą okolicę. Na różnych wysokościach. Nawet odszyfrowana podpowiedź nic tu nie wyjaśniła. Lektura poprzednich logów też nic nie dała. Dla tej skrytki zapisujesz log ‘Nieznaleziona’ (Don’t Find It, DNF). Spróbujesz następnym razem. Może wtedy gdy ktoś inny zaloguje znalezienie? A może zapytasz znajomych keszerów, którzy wcześniej już ją znaleźli o wskazówkę na jakimś przyszłym Wydarzeniu? Takie intrygujące kesze czasem dodajesz do obserwowanych. Po co? Wtedy dostajesz powiadomienia o każdym dokonanym nowym wpisie.

Nie jest żadną ujmą logowanie nieznalezień. Raczej jest wyrazem profesjonalizmu. Dla Ciebe to rzetelna kronika keszowania. Dla innych to sygnał informacyjny. Log DNF jest wysyłany do autora skrytki. Od strony autora wygląda to tak, że jeśli zdarzy się czasem jakiś DNF i być może zgłoszony przez osoby rozpoczynające zabawę to nic takiego. Ale jeśli kilka różnych osób, niezależnie poszukujących skrytki zgłasza nieznalezienie to jest to sygnał do autora, że powinien się zainteresować, co się z keszem dzieje. A po co te informacje są wysyłane do autora mailem? Przecież wszystko i tak widać na stronie. Na stronę zaglądam jak mam czas i ochotę, A maile przychodzą aby poinformować o sytuacji niezależnie od tego czy mam na to czas.

Nie znalazłeś też drugiej skrytki. Prawdę powiedziawszy to byłeś na kordach, spojrzałeś nawet na pojemnik i na atrybuty – wymaga dodatkowego narzędzia, którego akurat przy sobie nie miałeś. Odszedłeś z tego miejsca, bo już się spieszyłeś jechać dalej. Zwyczajnie zabrakło czasu. Tutaj nie wpisujesz DNF. Świadoma rezygnacja z poszukiwania lub z dostania się do logbooka to nie jest DNF. Chociaż wydaje się, że kończy się w ten sam sposób.

Chciałbyś jeszcze zalogować znalezienie jeszcze jednej skrytki zagadkowej – wyzwania. A nawet dwóch. Chciałbyś, ale nie spełniasz wymagań. Otrzymałeś wynik od walidatora z Project-GC, że jeszcze musisz trochę popracować nad spełnieniem warunku zalogowania. Dokonałeś wpisu w papierowym logbooku skrytki. Żeby o tym nie zapomnieć możesz użyć ‘Notatki’. Właściwie to masz dwie możliwości użycia notatki. Jedna to ‘Prywatne notatki’ którą możesz umieścić przy każdej skrytce. Ponieważ to funkcja dla konta Premium to nie każdy tego używa. ‘Prywatne notatki’ są widoczne tylko dla Ciebie. Możesz też dodać wpis o typie ‘Notatka’. Wtedy taka wiadomość będzie widziana przez wszystkich użytkowników.

Z drugim keszem Chllenge masz sytuację odwrotną. Tutaj spełniasz wymagania, masz zgodę od walidatora, ale nie znalazłeś jeszcze pojemnika i nie wpisałeś się w fizycznym logbooku skrytki. W tym przypadku treść z walidatora wklejasz do wpisu typu ‘Notatka’. Po co? Project-GC pozwala tylko na 10 sprawdzeń w ciągu doby (dla podstawowego profilu). Warto wynik pozytywny już teraz zapamiętać, do pełni szczęścia pozostanie jedynie fizyczne wpisanie się w skrytce. Wtedy będzie można zmienić typ lub dokonać nowy wpis. Zmiana typu logu z ‘Notatki’ na ‘Znalezienie’ lub inne podobne zamiany typu wpisu nie wysyłają notyfikacji.

Kiedy jeszcze używasz wpisu typu ’notatka’? Z różnych względów centrala ograniczyła długość wpisu do 4000 znaków. To i tak dużo. Dla najczęściej występujących sytuacji z pewnością wystarczy. Jeśli jednak przeżyłeś tak wyjątkową przygodę i nie jesteś w stanie ograniczyć swojego wpisu możesz go podzielić, pierwszą część w logu ‘Znalezienie’, resztę w następnym logu ‘Notatki’.

Na wycieczce odwiedziłeś ponownie skrytkę, którą znalazłeś już w przeszłości. Spodziewałeś się że wyciągniesz z niej przedmiot podróżny, który tu pojawił się w ostatnim tygodniu. Ale w środku go nie było. Zdecydowałeś, że zostawiasz tu też log ‘Notatka’ i poinformujesz o tym innych. Tak możesz przekazać społeczności ważne informacje związane z tą skrytką. Na podobnej zasadzie – przy użyciu logu ‘Notatka’ – możesz dołożyć przedmiot podróżny z własnego inwentarza do skrytki, którą znalazłeś wcześniej. Tak też umieszczasz przedmioty podróżne w swoich nowo opublikowanych skrytkach.

Zostało do wykonania kilka mniej przyjemnych wpisów. Jedna ze znalezionych skrytek rozmiaru normalnego była umieszczona w pojemniku na śniadanie tupperware. Całość przykryta dużymi kamieniami. Widać, że plastik nie wytrzymał i uderzony kamieniem popękał. Niby z jednej strony jest hermetycznie zamykane wieczko ale z przeciwległej strony duża dziura. W konsekwencji logbook jest mokry, no może wilgotny, bo jednak dało się zrobić wpis. Tyle, że na ostatnim wolnym miejscu. Jaki tu wpis należało by zrobić? No jasne!: Skrytka wymaga serwisu (Need Maintenance , NM). Podczas dokonywania wpisu trzeba użyć opcji ‘Zgłoś problem’.

Taka konstrukcja wysyła do listy wpisów skrytki dwa komunikaty: jeden dotyczący znalezienia, drugi dotyczący konieczności serwisu. Właściciel skrytki otrzyma dwa maile, a na skrytce zostanie ustawiony atrybut czerwonego klucza informujący o konieczności zwrócenia tu uwagi.

No właśnie. Na wycieczce też sprawdziłeś stan jednej ze swoich skrytek. Wymieniłeś pełny logbook na nowy. Tu wprowadzasz jeszcze inny typ logu: ‘Serwis założyciela’ (Owner maintenance). Zauważasz przy okazji, że taki wpis usuwa atrybut czerwonego klucza ‘Wymagany serwis’ Z tym keszem była jeszcze jedna ciekawa sprawa. Wyjątkowo często otrzymywałeś log DNF. Na miejscu sprawdziłeś, że podane w listingu współrzędne są mało dokładne. Po dzisiejszym pomiarze zauważyłeś że pomyliłeś się o ponad 20 metrów. Jak je zaktualizować? To działa tak samo jak z notatkami: jeśli klikniesz na ikonkę ołówka umieszczoną za kordami to oczywiście je poprawisz, ale ta zmiana będzie widoczna tylko dla Ciebie. Jest przydatna, kiedy obliczyłeś współrzędne finału zagadki. Przesunięcie współrzędnych, które ma być widoczne dla wszystkich powinno być wykonane przy użyciu logu ‘Zmiana współrzędnych’. Taki log jest bardzo użyteczny. Ale tylko na osób nie korzystających ze zrzuconych opisów skrytek off-line przy pomocy eksportu do GPX np. do Garmina. Uwaga!!!, Tam się samo nie zmieni.

Odwiedziłeś też inną swoją skrytkę, którą dezaktywowałeś czasowo (też odpowiednim logiem). Jedyna droga dojścia w to miejsce nie jest teraz dostępna. Trwa remont i nie można tamtędy przechodzić. Trwa już bardzo długo i obawiasz się że recenzent zarchiwizuje skrytkę lada dzień. Recenzent to też człowiek, któremu zależy na tej grze. W takich losowych przypadkach trzeba go poinformować co się z keszem dzieje. Do tego trzeba użyć logu ‘Notatka’. W treści napisałeś więc, że teren jest nadal niedostępny i sprawdzisz następnym razem w ciągu dwóch tygodni czy tak jest nadal. Już wiesz z doświadczenia, że jeśli tego nie zrobisz to po dwóch miesiącach recenzent zapyta (przy pomocy logu ‘Post Reviever Note’) o informacje co zamierzasz z tym zrobić. A w przypadku braku reakcji zarchiwizuje skrytkę. Odpowiedzieć powinieneś logiem ‘Notatka’, a nie logiem ‘Serwis założyciela’ (bo przecież nie wykonałeś żadnego serwisu).

Geocaching jest ciekawszy o ile znajduje się skrytki. Każda skrytka posiada niejawną ocenę punktową w przedziale od 0 do 100 punktów świadczącą o kondycji kesza GHS. (Geocache Health Score) Niska wartość oceny mówi, że skrytka wymaga uwagi właściciela. Wartość wskaźnika obniża wpis nieznalezienia (ale też mając na uwadze trudność zadania i terenu), log konieczności wykonania serwisu, log zgłoszenia skrytki do archiwizacji, duży upływ czasu od ostatniego znalezienia. Gdy wartość GHS spadnie poniżej pewnej wartości otrzymasz od HQ maila przypominającego o tej skrytce. Autor być może będzie musiał zainteresować się swoją skrytką. Może zatem sprawdzić jest stan i wykonać log wykonania serwisu, zmiany trudności terenu / zadania, tymczasowo wyłączyć skrytkę lub ją zarchiwizować (co wiąże się z posprzątaniem w terenie). Brak reakcji uruchamia działanie lokalnego recenzenta. Ko komunikacji z recenzentem używamy logów ‘Notatka’

Wracając do auta zaczepił cię jakiś człowiek. Pytał dlaczego się tu kręcisz. Opowiedziałeś o naszej zabawie. Powiedział, że ostatnio kupił tu działkę i zauważa, że zauważa ktoś czasem przychodzi w to miejsce , obok starej wierzby, a on tu nie chce żadnych odwiedzin. Nie zgadza się na wizyty obcych na swoim terenie. Po tak kategorycznym podejściu do skrytki wykonałeś wpis ‘Wymagana archiwizacja’ (Need Archive, NA) opisując dokładnie co się wydarzyło.

Nie jest to typ wpisu, który często robisz ani nie jest to dla Ciebie przyjemne. Przypominasz sobie, że w swojej historii raz zgłosiłeś NA na keszu – pomniku – gdy przeczytałeś, że warunkiem zalogowania jest umieszczenie wpisu nie w logbooku, (którego kesz nie miał ) ale gdzieś na konstrukcji obiektu, najlepiej sprayem – patrząc obiektywnie to jest to niszczenie wspólnej własności. Log NA można zgłosić jeśli skrytka nie jest zgodna z regulaminem. Powiadomienie otrzymuje autor ale też lokalny recenzent. Niektóre zgłoszenia są jednoznaczne i recenzent ‘Archiwizuje’, skrytkę. Niektóre zgłoszenia NA mogą stracić swoją zasadność po wykonaniu czynności przez autora. Np. przeniesienie skrytki w inne miejsce, już poza terenem prywatnym. Niektóre zgłoszenia nie są też jednoznaczne, recenzent może zapytać o opinię innych recenzentów, a to może chwilę trwać. Logu NA nie stosuje się w sytuacji gdy nie znalazłeś skrytki (stosujesz log DNF), jeśli skończył się logbbook (stosujesz log NM), ktoś zabrał długopis i nie ma się czym wpisać. Archiwizacja kesza jest trwała więc decyzja o archiwizacji musi być dobrze przemyślana.

To tyle wrażeń z dzisiejszego dnia.

Jeszcze przemknęła Ci myśl, że może przejrzeć czy nie pojawiły się nowe skrytki?

No tak – jedna nowa publikacja. Dodajesz do obserwowanych. Zobaczysz czy do rana ktoś ją odwiedzi. Nie wierzysz – opublikowano nowe Wydarzenie!!! Pierwsze po COVID-19.

Sprawdzasz zatem swój kalendarz i miejsce wydarzenia. Jak na dzisiaj to Ci pasuje. Logujesz więc Wydarzenie wpisem ‘Będę uczestniczył’. To trochę bezkarny wpis, bo informuje organizatora o chęciach. Najczęściej jest ważne czy przyjdzie na spotkanie 5 czy 50 osób. Choćby żeby zaplanować czy wszyscy będą się komfortowo bawić w wybranym miejscu. O ewentualnych zmianach planów można napisać w kolejnym wpisie typu ‘notatka’. Za to wpis ‘Uczestniczyłem’  możesz dodać jeśli byłeś w ustalonym zakresie czasu w podanej lokalizacji, niezależnie czy wpisałeś się do logbooka eventowego czy nie.

W Polsce nie ma skrytek ‘Kamera Internetowa’, najbliższe są albo w Czechach albo w Niemczech. Te skrytki mają swój własny log akceptujący znalezienie. Jest to wpis typu ‘Zrobiono zdjęcie kamerką’ do którego obowiązkowo trzeba załączyć obraz swojej osoby widzianej przez tą kamerę internetową.

Z dzisiejszej wyprawy został do zalogowania EarthCache. Skrytka geologiczna wymaga , przed zalogowaniem w serwisie, wysłania do autora odpowiedzi związane z odwiedzonym miejscem. O ile masz zanotowane wyniki pomiarów , które dokonałeś na miejscu, to nie jest do końca dla Ciebie jasne o co autor pyta w sekcji dotyczącej procesu. Chyba trzeba jednak trochę o tym doczytać.

 

To był jednak dobry dzień. Jesteś bardzo zadowolony z dzisiejszego keszowania!