GeoTour

Czas epidemii nie jest najlepszym na podróże po świecie. Jednak można go poświęcić na planowanie przyszłych podróży. Najlepiej związanych z Geocachingiem. Szczególnym sposobem zwiedzania ciekawych miejsc jest GeoTour.

GeoTour to nic innego jak zestaw skrytek (lub: oficjalne kolekcje skrytek) dobranych tematycznie które umożliwiają poznanie okolicy. Zakres zwiedzania został dobrany przez osoby miejscowe by pokazać najciekawsze rzeczy. Pokazują zabytki, parki, ciekawostki przyrodnicze zapewniając rodzinną aktywność.  Pierwsze GeoTour powstały w roku 2012 , od tego czasu powstało ponad 100 różnych tras. Część z nich już stanowi historię bo były związane z obchodami jakiejś okrągłej rocznicy, cześć nie jest już dostępna. Podobnie jak skrytki, GeoTour są numerowane, ich identyfikacja rozpoczyna się od przedrostka „GT”, po którym następuje numer. Obecnie już na trzech kolejnych znakach.

GeoTour są skierowane przede wszystkim do Organizacji Turystycznych, Parków Narodowych, miast lub regionów ale nieocenioną pomoc niosą też lokalni Keszerzy z doświadczeniem , którzy wiedzą jak zakładać ciekawe i kreatywne skrytki, które spodobają się odwiedzającym. GT jest produktem komercyjnym przyciągającym turystów w konkretne miejsce, a co za tym idzie zapewniającym przychód dla partnera. Z tego względu założenie GT nie jest tanie. Założenie nowego GT to koszt kilkunastu tysięcy USD, do tego dochodzą roczne opłaty kilku tysięcy USD (odniesienie do 2015 roku).

Za znalezienie i zalogowanie wszystkich nie-zarchiwizowanch skrytek z aktywnej serii otrzymasz dedykowaną temu GT pamiątkę do profilu (od maja 2018). Jeśli w danej chwili któraś skrytka jest nieaktywna to masz pecha. Nie uda się ukończyć tego GT. Za niektóre otrzymasz specjalny trakowalny przedmiot podróżny. Zdarzają się miejsca, w których gospodarz obdarzy Cię innym fizycznym prezentem który otrzymasz po okazaniu wypełnionego Paszportu Zdobywcy. Decyzja o fizycznej nagrodzie zależy wyłącznie od gospodarza nie musi wiązać się z ukończeniem tego TG.  Dobór zakresu zwiedzania zależy od Organizacji Turystycznej i jej celów. Jakkolwiek mogą być trudne do osiągnięcia to jednak możliwe do spełnienia, bo to gra przygotowana dla radości uczestniczących osób. I z reguły zakłada konieczność pozostania w tej okolicy na dłużej. Celem jest aby GT był też pożyteczny dla partnerów, którzy je sponsorują.

Liczba skrytek w GT może ewoluować. Mogą dochodzić nowe, mogą archwizować się istniejące. Ukończenie GT wiąże się zawsze ze zdobyciem wszystkich skrytek w GT. Tak więc kolega który już ukończył tego samego GT mógł to zrobić na innej liczbie skrytek. Ale oboje za zdobycie wszystkich otrzymacie tą samą pamiątkę do profilu. Jeśli jesteś właścicielem niektórych skrytek w serii GT to własnych nie musisz logować do spełnienia warunku ukończenia.

Jest kilka wyjątkowych rzeczy związanych ze skrytkami umieszczonymi w GT. Pierwszą jest specjalne traktowanie zgłoszonych wymagań sponsorów. Można wynegocjować inne warunki niż „wytycznych ukrywania skrytek”. Przykładem może być minimalna odległość pomiędzy skrytkami, umieszczenie skrytki przy linii kolejowej czy na lotnisku.

Skrytki wchodzące w skład GT otrzymują specjalny atrybut na liście atrybutów. Jest to jeden z trzech atrybutów, który nie jest dostępny w Polsce. (obok ‘Skrytki Partnerskiej’ lub spotkania 10-lecie z udziałem Lackey – Family & Frends). Ale na tej samej zasadzie co skrytki otrzymują specjalny atrybut po włączeniu do GT w taki sam sposób mogą go utracić po wyłączeniu lub po archiwizacji samego GT.

Pierwszym, najbliższym GT z Polski był GT na lotnisku w Pradze Czeskiej. Podróżni oczekujący na przesiadkę samolotu mieli możliwość spędzenia czasu odkrywając serię unikalnych lotniskowych skrytek. Obecnie czeskie skrytki nie są już aktywne, nie wchodzą już do GT, który zresztą został zarchiwizowany. W skład wchodziło 10 skrytek z poniższej listy:

https://www.geocaching.com/plan/lists/bm8jrx1

Warto zwrócić uwagę na ilość przyznanych rekomendacji otrzymanych przez tą serię.

 

18 maja 2019 roku w Berlinie miało miejsce Wydarzenie GIGA (GC7QQQQ). 6 dni wcześniej wystartował GT w miejscowości Zossen –  GeoTour Fläming (GT9C). Był to pierwszy GT w Niemczech Wschodnich, piąty w Niemczech.  GT składa się z 30 letterboxów oraz finału. Rozmieszczone są na nieczynnej trasie kolejowej, po której poruszać się można napędzaną własnymi mięśniami drezyną (czterokołowy rower na szynach). Cała trasa to 18 km w jedną stronę, potem powrót. Na całość trzeba przeznaczyć co najmniej 6 godzin. Wyruszyć w trasę możesz w godzinach pomiędzy 9:00 a 11:00. Po wykupieniu biletu rozpocznie się krótki instruktaż.  Dowiesz się w jaki sposób podnosi się ręcznie szlabany, jak przecinać trasę z samochodami, jak wyprzedzić wolniejszą drezynę która jedzie przed Tobą. Pierwszy letterbox  zawiera coś w rodzaju paszportu – druczek na którym trzeba będzie przybijać pieczątki z następnych odwiedzionych skrytek. Komplet zebranych znaczków umożliwi zlokalizowanie finału serii. Letterboxy z reguły podają instrukcję jak z punktu startowego dotrzeć do miejsca ukrycia finału. W tym przypadku wszystkie finały letterboxów znajdują się na kordach startowych. Warto zastanowić się w jaki sposób zaplanować rozpędzanie drezyny.

Jeśli źle to zaplanujesz to zatrzymanie jej zajmie też trochę czasu i trzeba będzie po skrytkę wracać pieszo, blokując innym przejazd. Do drezyny wchodzi 2 – 4 osoby. Jednak dwie osoby to trochę za mało do przenoszenia drezyny ręcznie, jeśli będzie taka potrzeba. Po przejechaniu do stacji Schönefeld możesz chwilę odpocząć, bo wracać do Zossen możesz dopiero od godziny 15:00. Warto rozplanować siły, cała tras zajmuje 36 km i nie da się zrezygnować w trakcie. Jeśli nie dajesz rady to po ostatnim letterboxie możesz zdjąć drezynę z torów , odwrócić i udać się na start, równocześnie planując , że po finał serii dojedziesz autem. Koszt wynajęcia drezyny to 18 € za osobę dorosłą. Drezynę musisz oddać przed godziną 18:00. Całą trasę można pokonać również pieszo. Ale czy warto? GT pokazuje życie przy torach: stare budynki, elementy infrastruktury, ale też ludzi tu mieszkających. Ten GT czasowo nie znajduje się na liście oficjalnych GT, ma wrócić do gry w marcu 2021.

GeoTour Thüringer Integrationsschätze (GT49B)

Obecnie najbliższym jest GT49B w okolicach Lipska (Weimar, Eisenbach, Erfurt, Gera, Meiningen, Nordhausen). Sponsorowany przez instytucje lokalne Turyngii wskazuje aspekty związane z integracją oraz migracją.

Skarby Integracji Turyngii składa się z 6 skrytek: 3 tradycyjnych, dwóch zagadek i skrytki wieloetapowej. Wykorzystują aspekty dość oczywiste dla rodowitych mieszkańców a nieznane dla przyjezdnych. Ważnym aspektem jest język – narzędzie do komunikacji oraz zrozumienia, praca, spotkania, sport , budowanie mostów. Pokazuje geocaching jako narzędzie do pokojowego budowania porozumienia pomiędzy różnymi kulturami. W każdej ze skrytek , po odgadnięciu jednego lub dwóch kodów zabezpieczających oprócz logbooka znajdziesz pojemnik z przypisanymi znaczkami, które powinieneś skompletować. Za odwiedzenie wszystkich 6 skrytek otrzymasz wirtualny Przedmiot Podróżny. Jeśli nie chcesz oglądać spoilera pomiń przeglądanie zawartości poniższego linku:

https://www.instagram.com/tv/CJB6uWOqG-U/.

Planując wycieczki po świecie warto sprawdzić czy w okolicy nie ma wartego odwiedzenia GeoTour

Lista aktywnych GT poniżej:

https://www.geocaching.com/play/geotours

Comments

comments