Skrytki Przygodowe

Jeśli kiedykolwiek odwiedziłeś większe wydarzenie, takie jak Mega-Event lub Giga –Event, prawdopodobnie miałeś okazje zetknąć się ze specjalnym typem skrytki Adventure Lab. Poprzednio nazywane skrytkami laboratoryjnymi lub skrytkami eksperymentalnymi. O jakie eksperymenty chodzi?

Co było przed smartfonem?
Chyba nikt z nas nie zadaje sobie pytania jak używać sygnału GPS nie dysponując zaawansowanym technologicznie urządzeniem łączącym w sobie przesyłanie danych, wyświetlanie map, odczyt danych z Internetu, komunikator, edytor tekstu, wyświetlanie grafiki… Kiedyś każda z tych funkcji była wykonywana innym urządzeniem z których dwa były kluczowe – strona internetowa z publikacją informacji oraz odczyt aktualnego położenia – interpretacji sygnału GPS. Integracja i uproszczenie sposobów przetwarzania informacji umożliwiło standaryzację. We współpracy z Garminem opracowano typowe zastosowania.
Skrytki tradycyjne – to nie była pełnia szczęścia jaką użytkownicy oczekiwali od gry. Jakie urządzenie może zapewnić obsługę interaktywnej gry przygodowej na łonie natury? Scenariusze WherIGo doczekały się swojego języka LUA oraz implementacji na urządzeniach Garmin. Cudów nie było – ale scenariusze spełniały swoją funkcję. Na sztywno zaimplementowane rozwiązania sprzętowe zaczęły się starzeć technologicznie. A nie bardzo było wiadomo w którą stronę pójdzie rozwój technologii. Przez ostatnie 19 lat w tym obszarze wydarzyła się rewolucja. Powstały smartfony które integrują wszystkie potrzebne funkcjonalności techniczne, o których można sobie pomyśleć.

Rewolucja technologiczna i…
Powszechny dostęp do urządzeń, na którym można było grać w Geocaching spowodowało gwałtowny przyrost użytkowników. Już nie musiałeś kupować drogiego, specjalistycznego sprzętu dla turystów, geologów, grotołazów, geodetów. Sama gra stała się też bardziej skomplikowana. Jakakolwiek zmiana na tak dużą skale musiała być wdrażana bardzo ostrożnie. Niekiedy jest to trudne, bo HQ chciałby poeksperymentować z bardziej innowacyjnymi technologiami.

Scenariusze WherIGo.
Nowy typ skrytek miał korzenie w WherIGo. Stara platforma miała być powszechnym narzędziem dla twórców – gawędziarzy, tworzących scenariusze interaktywnych gier wykorzystujących multimedia lub wyobraźnię w realnym świecie. Jak się okazało była na tyle skomplikowaną technologią, że niewiele osób sprawnie się nią posługiwało. O użyciu multimediów nawet nie wspominając. WherIGo jest bardzo elastyczny i zupełnie niedostępny dla zwykłego człowieka.

Lab Cache
Została uruchomiona koncepcja która umożliwiała tworzenie keszerom otwartego rozwiązania dostępnego na smartfonach w dużo, dużo prostszy sposób. W przeszłości testowane koncepcje pochłaniały dużo środków a nie zawsze przynosiły spodziewane rezultaty, często nie były konsultowane ze społecznością. Pierwsze eksperymenty dotyczyły spotkania organizowanego w siedzibie Grounspeak o nazwie Block Party dnia 17 sierpnia 2013 roku w Seatle. Koncepcja opierała się o 3 zasady:

 1. Jest to tylko test. Skrzynki fizycznie istniały w świecie rzeczywistymi umożliwiały przetestowanie nowych pomysłów i trendów w geocachingu. W tym umieszczanie skrytek w budynkach i miejscach gdzie nie ma zasięgu GPS. Z czasem dopuszczono Lab Cache bez fizycznego pojemnika.
 2. Założono, że ten pomysł będzie wykorzystywany tylko na dużych spotkaniach – Mega lub Giga Eventach. W tym samym czasie wiele osób mogło zaangażować się w sprawdzenie koncepcji oraz przekazać informację zwrotną. Informacja zwrotna była zbierana w postaci ankiet lub jako wątki z dyskusji na forach tematycznych. Po zakończeniu Eventu skrytki znikały. Nie trzeba było wykonywać specjalnych akcji porządkowych.
 3. Znalezienie zlicza się do statystyk – jedynie sumy znalezionych skrytek. Ale ponieważ nie mają takich samych atrybutów jak każda inna skrytka w systemie geocaching to inne statystyki nie bardzo sobie z tym typem radzą. Skrytkę opisują jedynie: Tytuł, Opis oraz czasami współrzędne. Nie da się zatem zrobić statystyki po trudności zadania czy wielkości pojemnika. Nie posiadają też swojego identyfikatora GC.

Koncepcja zakładała takie same zasady: przyjdź do określonej lokalizacji. Znajdź skrytkę. Dokonaj wpisu.
Każda ze skrytek Lab może testować inny pomysł więc może zawierać zupełnie inne zadanie. Zalogowanie „znalezienia” to podanie odczytanego lub odgadniętego hasła, które jest potwierdzeniem zaliczenia skrytki. Hasło można było zdobyć tylko poprzez osobistą obecność. Skrytki implementują nowe lub innowacyjne pomysły aby geocaching był bardziej zabawny i ekscytujący. Czas życia takich skrytek jest, w przeciwieństwie do innych typów, limitowany. Początkowo były publicznie dostępne tylko podczas trwania dużych eventów i kilka godzin później. Kto nie zdążył zalogować – już tego później nie mógł zrobić.
Pierwszą stacjonarną serią, która nie znikała kilka dni po publikacji była opublikowana w partnerstwie biznesowym seria Arboretum na Uniwersytecie Harvarda oraz seria w Muzeum Lotnictwa w Seatle. Bliżej Polski stacjonarne labki powstały są w Muzeum Geocachingu w twierdzy Terezin oraz w Lipsku.

Pierwsze Koty Za Płoty

W wyniku eksperymentu powstał zestaw narzędzi dla kreatywnych ludzi, który jest łatwy w użyciu aby mogli tworzyć interaktywne, multimedialne i oparte na lokalizacji gry udostępnione dla lokalnej społeczności i ich gości. Kolejnym etapem rozwoju projektu jest zmiana platformy logowania skrytek Lab. Dotychczas logowanie ze strony internetowej, bez sprawdzenia czy logujący znajduje się na wymaganych współrzędnych czy setki kilometrów dalej (np. w domu po powrocie z eventu).

Aplikacja Adventure Lab
Bez większego rozreklamowania powstała aplikacja do zainstalowania na smartfona (osobna wersja dla android, osobna na iOS), która przejmuje funkcjonalności skrytek eksperymentalnych ze strony internetowej. Aplikacja ma nazwę Adventure Lab Player. Ma na celu zbadanie możliwości tworzenia ciekawych scenariuszy oraz zbadania wrażeń osób grających. Skrytki Lab od teraz nazywają się Geocaching Adventure Lab.
Geocaching ma pewne ograniczenia w zakresie wykorzystania nowych technologii, które udostępniają obecnie smartfony. Przy pomocy tego typu skrytki powoli zmienia się definicja co oznacza słowo GeoCache.
Na początku tego roku ogłoszono, że lokalny pomysł stanie się projektem globalnym. Wybrano kilka organizacji geocachingu oraz 250 geocacherów którym umożliwiono stworzenie Lab Cache aby udostępnić ten typ skrytki społeczności. Nie tylko podczas Mega i Giga eventów. HQ wysłał do niektórych keszerów zaproszenie do udziału w programie po czym wylosował kilka osób do zaimplementowania własnego Adventure Lab. W Polsce grant otrzymało 4 osoby. Powstały 3 serie: w Toruniu, Warszawie i we Wrocławiu. Te skrytki będą aktywne co najmniej 6 miesięcy od końca kwietnia 2019 roku lub dłużej. W przyszłości planowane jest rozszerzenie akcji. W sierpniu 2019 powstała seria w Łodzi.

Wyszukaj najbliższe skrytki Adventure Labcache

 1. Aby wyszukać najbliżej zlokalizowane skrytki Lab Cache potrzebujesz pobrać ze sklepu Google Play albo z App Store aplikację Geocaching Adventure Lab.
 2. Po podaniu identyfikacji tym samym identyfikatorem, którym logujesz się na stronie pojawi się lista skrytek tego typu posortowanych po odległości od bieżącej lokalizacji.
 3. Po wyborze konkretnej Przygody uzyskasz więcej szczegółów.
 4. Scenariusz rozpoczniesz wybierając przycisk „Start”. Zobaczysz również na mapie miejsce, w którym musisz się znaleźć aby ukończyć scenariusz.

 

Skrytki tego typu nadal będą pojawiać się na Mega lub Giga eventach.
Zalogowanie skrytki Adventure Labcache

 1. Aby zalogować skrytkę musisz odwiedzić lokalizację.
 2. Znaleźć / odkryć / wymyśleć kod logowania
 3. Wprowadzić w aplikacji kod logowania
 4. Skrytka została oznaczona jako znaleziona.

Istnieje możliwość skasowania ze swojego profilu zalogowanej skrytki Adventure Lab

Po opublikowaniu aplikacji funkcjonalność logowania scenariuszy poprzez stronę internetową została zawieszona. Nie będzie można od teraz pobrać szczegółów w pliku GPX do zainstalowania na zewnętrznym urządzeniu , np. Garmin.

Aplikacja umożliwia:

 1.  Dostęp do publicznego katalogu scenariuszy. Nie ma potrzeby zapamiętywania nazwy scenariusza, jego ścieżki czy kodu kreskowego. Cokolwiek jest dostępne na świecie dla społeczności jest do znalezienia w katalogu. Katalog sam sortuje dostępne scenariusze po odległości.
 2. Zalogowanie znalezienia można dokonać tylko przez użytkownika, który znajduje się w określonym promieniu od współrzędnych określonych w scenariuszu.
 3. Scenariusze mogą zakładać zdobycie skrytek Lab w określonej kolejności lub w dowolnej kolejności. Też z tego powodu pobranie wszystkich informacji z góry w plikach GPX mogłoby popsuć zabawę.
 4. Jedną z funkcjonalności jest możliwość stworzenia prywatnych scenariuszy, które się są publikowane w ogólnodostępnym katalogu.
 5. Zastosowanie multimediów. Na razie w ograniczonym zakresie. Obecnie można w listingu użyć tekstu, zdjęcia, filmu z youtube.

Na obecną chwilę aplikacja obsługuje 29 języków.

Obowiązujące zasady.
Podobnie jak inne typy skrytek również I ten musi przestrzegać obowiązującego prawa. Musi posiadać zgodę właściciela terenu o ile umieszczony tam będzie fizyczny przedmiot. W tym przypadku podlega też recenzji w zakresie kolizji z innymi fizycznymi etapami innych skrytek. Nie może szkodzić środowisku. Jest przyjazna rodzinom. Zawartość musi być odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych. Ale to przecież oczywiste warunki dotyczące wszystkich skrytek.

 

Comments

comments