Event, Event, Event

Geocaching to szukanie skrytek. Na początku swojej przygody pewnie każdy jest nastawiony na odnalezienie fizycznego pojemnika. Z czasem, gdy pojawiają się nieznalezienia, trudności w rozwiązaniu zbyt zagmatwanej zagadki czy wyjaśnienie jakiejś obowiązującej zasady rodzi się potrzeba porozmawiania z inną osobą która podobnie jest zaangażowana w grę. Są oczywiście różne fora internetowe gdzie w sposób anonimowy możemy zapytać i uzyskać mniej lub bardziej udaną odpowiedź. Ale łatwiej nawiązać bezpośredni kontakt z drugim keszerem. Nie wszystkim łatwo przychodzi decyzja o uczestniczeniu w pierwszym evencie. Bo przecież nikogo tam nie znam. Bo będą mnie traktować jak kogoś obcego. Bo nie wiem jak ONI zareagują…, Bo …
Event to spotkanie, które odbywa się na wyznaczonych współrzędnych (równie dobrze wystarczyłby adres pocztowy, ale ponieważ to jeden z typów keszy to do wyznaczenia miejsca używamy współrzędnych geograficznych) w dokładnie określonym czasie gdzie jest wystawione ZAPROSZENIE do uczestnictwa. Nie zawsze adres pocztowy jest wystarczający. Dla spotkania w terenie zurbanizowanym może tak. Ale jeśli spotkanie wyznaczone jest na polanie w lesie czy parku na albo rozwidleniu dróg w górach to współrzędne geograficzne są tu uniwersalne. Eventy publikowane są nie później niż na dwa tygodnie przed planowanym terminem po to, żeby informacja o spotkaniu miała możliwość dotrzeć do wszystkich zainteresowanych. Czerwona ikonka ze stylizowanym symbolem dialogu pojawia się na mapie lub liście wyszukiwania pośród innych skrytek.
Co począć z informacją o evencie? Sprawdzić w swoim kalendarzu czy termin i proponowane miejsce nie koliduje z inną aktywnością. Jeśli jest prawdopodobne, że pojawimy się na spotkaniu można o tym poinformować organizatora w postaci specjalnego wpisu „Będę uczestniczył”. Taki wpis nie jest nieodwoływalny i nie ma żadnej weryfikacji pomiędzy ogłoszeniem chęci a faktycznym uczestnictwie w spotkaniu. Daje jednak organizatorowi wiedzę jak się powinien przygotować w zakresie zapewnienia miejsca czy drobiazgów przeznaczonych do rozdania takich jak certyfikat uczestnictwa czy okolicznościowego drewniaka.
Spotkania mają dokładnie określone ramy czasowe. Wiadomo o której godzinie (z dokładnością do kwadransa) się rozpocznie i o której zakończy. Spotkanie trwa nie krócej niż 30 minut. Dla spotkań CITO minimalny czas trwania to 1 godzina. Te informacje muszą być jawnie podane w opisie spotkania, w specjalnie do tego przewidzianych polach. Spotkanie jest organizowane w ramach konkretnego dnia kalendarzowego. Nie może zatem rozpocząć się przed północą (czasu lokalnego) i zakończyć po północy dnia następnego. Małą niedogodnością jest, że nie da się wprowadzić godziny z większą dokładnością niż kwadrans. Nie można już też wykorzystać fenomenu związanego ze zmianą czasu z zimowego na letni, gdy raz w roku doba ma mniej godzin by przenieść się w czasie o godzinę w tyłu. Taki event skończył by się pół godziny wcześniej zanim by się rozpoczął.
W przeciwieństwie do wszystkich innych typów skrytek, które domyślnie są publikowane by służyły keszerom przez długie okresy eventy po zakończeniu wydarzenia są archiwizowane. Event powinien być zarchiwizowany przez gospodarza nie później niż 30 dni po zakończeniu. Jeśli tego nie zrobi, event zostaje zarchiwizowany przez Administratora HQ z przypomnieniem, że jest ta operacja należy do obowiązków gospodarza. Gospodarz powinien też poprosić uczestników aby zabrali ze spotkania wrzucone poprzednio przedmioty podróżne zanim event zostanie zarchiwozowany.
Spotkania wypełniają społeczny aspekt zabawy. Są organizowane przez geocacherów dla geocacherów lub innych osób, które zamierzają poznać zasady gry. Najczęściej są organizowane dla społeczności lokalnej. Jeśli zapraszamy keszerów z dalszych stron, co może wiązać się z organizacją noclegu, spotkanie może być ogłoszone nawet na pół roku przed wyznaczonym terminem.
Co jest tematem spotkania? Szeroko rozumiany geocaching, ale z wyjątkami. Jeśli chcesz umówić się do wspólnego szukania skrytek w terenie to po prostu się umów. Nie potrzebujesz do tego eventu. Podobnie event nie może być dodatkiem przyciągającym keszerów do innej imprezy która i tak odbyłaby się niezależnie. Eventy nie służą też sprzedaży żadnych dóbr (jedynym dopuszczalnym towarem są przedmioty podróżne – Travel Bugi czy GeoCoiny).
Niektóre spotkania wymagają sporych nakładów na organizację. Na przykład wypożyczenie kajaków dla określonej liczny osób. Dopuszczalne jest zatem rejestracja uczestnictwa na innej stronie internetowej oraz opłaty pokrywające zwrot uzasadnionych kosztów, w tym przypadku kosztów wynajęcia kajaka.
Niektóre spotkania mają przygotowany przez gospodarza piękny logbook do którego uczestnicy wpisują się, podobnie jak do logbooków skrytek tradycyjnych. Nie jest to element obowiązkowy. Nawet jeśli taki logbook na spotkaniu się pojawi to brak wpisu do takiego logbooku fizycznego nie jest przeszkodą do zalogowania uczestnictwa na stronie. Warunkiem „zaliczenia” eventu jest jedynie osobiste pojawienie się w określonym miejscu i czasie. Gospodarz eventu musi osobiście uczestniczyć w spotkaniu .
Jeśli w ramach jednego wydarzenia zamierzamy zorganizować kilka różnych aktywności w bliskiej okolicy lub z podobnym czasie to publikuje się to jako jeden event, do którego można dodać spis współrzędnych z opisanymi aktywnościami i ich harmonogram. Jeśli dwa eventy odbywają się w tym samym miejscu jeden po drugim to od zakończeniu pierwszego do rozpoczęcia kolejnego musi minąć co najmniej 2 godziny. Dwa eventy w tym samym czasie mogą się odbyć jeśli są oddalone od siebie o co najmniej 8 km.
Co się robi podczas eventów? Keszerzy spotykają się i witają, jedzą, bawią się w gry o opowiadają o geocachingu.
Na co należy zwrócić uwagę żeby zostać gospodarzem spotkania?

  1. Wybierz czas i miejsce w taki sposób aby w spotkaniu mogło uczestniczyć więcej geocacherów. Może to być miejsce wewnątrz budynku lub na dworze, rano lub wieczorem czy w nocy. Cokolwiek zdecydujesz upewnij się że będzie wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich chętnych. Zadbaj też o info o najbliższym parkingu. Jeśli w tym miejscu i czasie jest organizowane inne wydarzenie nie wchodź w kolizję. Zadbaj też o zgodę właściciela terenu na zorganizowanie w tym miejscu spotkania. W zależności od długości trwania pomyśl o dostępie do napoi i jedzenia czy toaletach.
  2. Wybierz temat przewodni spotkania. Zapoznanie przyjezdnych z lokalną społecznością (Meet and Greet), giełda drewniaków, przebieramy się za piratów, obchodzimy jakąś rocznicę wydarzenia – mamy dużo możliwości.
  3. Do opisu wydarzenia dodaj proponowane zajęcia związane z zaproponowanym tematem. Możesz połączyć prawie każdą aktywność (np. jazda na rowerze, jedzenie, pływanie, kebab) ale pamiętaj aby geocaching był tematem wiodącym. Prawie na każdym spotkaniu żelaznym tematem jest sposób ukrywania skrytek, dobór maskowania, wymiana czy odkrywanie przedmiotów podróżnych, prezentacja drewniaków
  4. Co zrobić jeśli podczas wydarzenia plenerowego zacznie padać deszcz? Nie jest to rzecz, którą nie można przewidzieć. Co więcej, o tym co zrobicie w przypadku deszczu można zawczasu napisać w opisie wydarzenia.
  5. Jeśli przygotujesz drobne upominki za udział w konkursie to na spotkaniu będzie dużo więcej emocji. Keszerzy lubią wygrywać nagrody. Jednak spotkanie nie może mieć charakteru komercyjnego.
  6. Następny etap opis wydarzenia, ustawienie trudności terenu (trudność zadania w przypadku spotkań to zawsze wartość 1) i wysyłka do recenzji. Najbardziej optymalny czas to nie wcześniej nić 3 miesiące i nie później niż 2 tygodnie przed.
  7. Jako organizator możesz poinformować wszystkich uczestników , którzy zadeklarowali swój udział przez napisanie „Ogłoszenia”. Otrzymają powiadomienie mailowe.
  8. Przed spotkaniem oszacuj prawdopodobną liczbę uczestników. Niektóre osoby przychodzą na spotkania z przyjaciółmi lub rodziną
  9. Gospodarz może przygotować ozdobny logbook lub certyfikaty uczestnictwa (np. jako bilety spotkania GIFF). To miła pamiątka, choć nie obowiązkowa. Podczas wpisywania uczestników takiego dziennika (np. na skórce od arbuza, czy koszulce) możesz poznać twarz osoby, którą dotychczas znałeś jedynie z logów na stronie.
  10. Baw się dobrze, ciesz się wydarzeniem, poznaj nowych przyjaciół i wywołaj uśmiech na twarzy innych uczestników.

Z niektórymi eventami może być powiązana specjalna nagroda od HQ w postaci pamiątki do profilu.

Czy za event można otrzymać FTF? To pytanie do gospodarza.

Comments

comments