Letterbox Hybrydowy

Nie wiem jakie mieliście hobby zanim udostępniono publicznie sygnał GPS. Ludzie wykonywali różne aktywności na świeżym powietrzu, zaczynając od biegów na orientację, rozwiązywania szarad i zagadek , uprawiania biegania, zachwycania się sztuką. Powyższe elementy zostały połączone w grze terenowej o nazwie Letterboxing.
Letterboxing bazował na infrastrukturze skrzynek pocztowych. Publicznie dostępne pudełka, umieszczone w przestrzeni publicznej wyglądem przypominające skrzynki na listy były zabezpieczone przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Informacje o miejscu ukrycia takich skrzynek pocztowych były drukowane w odpowiednich spisach czy katalogach książkowych lub przekazywane słownie z ust do ust. Później jawne informacje były odpowiednio preparowane we wskazówki, by nie za łatwo było znaleźć skrzynkę. Z czasem, jak nastąpił Internet, wymiana tych informacji stała się prostsza. Skrzynki były wyposażone w notatnik oraz pieczątkę, często bogato zdobioną, w szczególny sposób projektowaną dla danej skrzynki. Osoby uczestniczące w zabawie miały swoje własne pieczątki. Podczas odnalezienia skrzynki pocztowej następował akt wymiany odcisków pieczęci: znalazca umieszczał odcisk swojej osobistej pieczęci w notatniku skrzynki pocztowej a odcisk z pieczęci letterboxowej przystawiał we własnym notatniku.
A dlaczego te pudełka były nazywane „pocztowymi”?
Pudełka były umieszczane w niebanalnych miejscach, do których dotrzeć było można z pewnym wysiłkiem. Osoba odwiedzająca pudełko często zostawiała w środku kartkę pocztową zaadresowaną do siebie. Inna osoba zabierała kartkę i przenosiła ją do innej skrzynki pocztowej znajdującej się bliżej adresu docelowego
Opis wygląda znajomo?
Ta zabawa zaczęła się w Anglii w roku 1854 w Davon. Zanim nastąpiła era Internetu dziesiątki ludzi poświęcało swój czas na tą zabawę rozwijając i uatrakcyjniając ją.

Letterboxing to kolejna forma poszukiwania skarbów, która wykorzystuje wskazówki i umiejętności orientowania się zamiast współrzędnych GPS, aby znaleźć ukryty pojemnik zawierający notatnik i stempel, zwykle spersonalizowany. Skrzynki pocztowe niosą ze sobą swój własny notes i używają pieczątki znalezionej w pojemniku do stemplowania własnego dziennika.

Skrytki Letterbox hybrydowy
Tek typ skrytki łączy w sobie dwa elementy zabawy, zarówno geocaching z wykorzystaniem sygnału GPS jak i zasady letterboxingu. Jako, że jest to skrytka geocachingowa do odnalezienia miejsca ukrycia musi być wykorzystany sygnał GPS; dodatkowo mogą być podane wskazówki, pisemne instrukcje, które pomogą keszerowi zlokalizować i dotrzeć do miejsca ukrycia skrzynki. W pojemniku finałowym na obowiązkowym wyposażeniu oprócz logbooka musi znajdować się pieczątka. Pieczątka nie może być traktowana jako łup i nie należy jej zabierać ze skrytki.
Dobrą praktyką podczas zakładania tego typu skrytki jest wyraźne zaznaczenie w opisie kesza, że pieczątka nie jest na wymianę, nie można jej zabierać ze skrytki. (Kto czyta opisy?). Przy tym typie przeczytanie opisu jest raczej koniecznością, bo współrzędne finałowe nie pokrywają się ze współrzędnymi startowymi.
Obowiązkiem autora letterboxu hybrydowego jest serwisowanie skrytki, co wiąże się czasem z obowiązkiem odtworzenia pieczątki gdy ta z kesza zniknie.
Zakładając własną skrytkę która będzie wyposażona w pieczątkę trzeba pamiętać o zmianie typu. Jedynym wyjątkiem jest scenariusz WherIGo wyposażony w pieczątkę, który nadal będzie scenariuszem WherIGo:
• Skrytka Tradycyjna + pieczątka = Letterbox Hybrydowy
• Skrytka Wieloetapowa (Multi) + pieczątka = Letterbox Hybrydowy
• Skrytka zagadkowa + pieczątka = Letterbox Hybrydowy
• Skrytka WherIGo + pieczątka = WherIGo

Jako przykład wskazówek użytych w opisie letterboxa hybrydowego można przytoczyć:
1) Twoja podróż rozpoczyna się na współrzędnych startowych przy wiadukcie. W pobliżu można zamknąć samochód i iść w kierunku Nachod dawną ścieżkę. Idź ścieżką aż do drugiego mostu. Przed nim skręć w lewo na niewielkie wzgórze, a na górze znajdź duży pień drzewa, który skrywa pojemnik. https://coord.info/GC2PHXT
2) Spacer rozpoczynamy od miejsca oznaczonego na zdjęciu numerem 1. Dalej podążamy za światłem… aż dotrzemy do miejsca ukrycia skrytki. https://coord.info/GC63ZCX albo https://coord.info/GC77ZWY
3) Wyliczenie współrzędnych na podstawie quizu i wyboru pytań z okolicy miejsca ukrycia https://coord.info/GC7C7PF, https://coord.info/GC5EHFH, https://coord.info/GC6EGN7
4) Skrytka jest na kordach, ale, żeby się do niej dostać to trzeba rozwiązać zagadkę https://coord.info/GC5Z3QM
5) Chyba osobną kategorię w sprawianiu poszukiwań ciekawymi powinno się utworzyć dla questów i za przykład podać autorskie letterboxy z różnych zakątków P

olski kolegi K-6 i przykład https://coord.info/GC68R9E
6) Ten typ skrytki nadaje się do odnalezienia miejsca, w którym nie ma zasięgu GPS, np. w tunelu: https://coord.info/GC3X730

Zwyczaj przeniesiony z letterboxingu stemplowania własną pieczątką logbooka skrytki letterboxa hybrydowego nie jest obowiązkiem. Jak w przypadku logowania fizycznych skrytek wymagane jest jedynie umieszczenie w logbooku skrytki własnego nicku, czyli podpisanie skrytki swoją nazwą użytkownika.

Comments

comments