Wyzwanie Jasmera

Jedno z najstarszych i bardziej popularnych wyzwań jest zadanie przygotowane przez keszera jasmerb. Żeby wypełnić wymagania należy odnaleźć i zalogować co najmniej po jednej skrytce założone we wszystkie miesiące kalendarzowe począwszy od maja 2000 (daty publikacji pierwszej skrytki) do bieżącego miesiąca. Od 2000.05 do 2018.11 upłynęło 223 miesiące więc aby spełnić wymagania wyzwania musisz zalogować 223 unikalnych miesięcy z datą publikacji skrytki.
Pierwsza skrzynka Wyzwanie Jasmera pojawiła się w Kalifornii w roku 2008 (GC1GBC1). Pomysł był powtarzany na całym świecie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak to funkcjonuje albo zdobyć wskazówki ułatwiające realizację tego wyzwania trafiłeś w dobre miejsce.
Wyzwanie staje się nieuchronnie coraz trudniejsze wraz z upływem czasu. Po pierwsze dlatego, że z każdym nowym miesiącem jest jeszcze jedna skrytka do znalezienia. Ponadto skrytki założone na  początku naszej zabawy znikają i z każdym miesiącem może być ich coraz mniej. Można przekonać się samemu:
1. Przeprowadź ogólnoświatowe wyszukiwania używając standardowego wyszukiwania na stronie Geocaching.com, następnie ustal parametry sortowania: skrytki założone przed datą znajdziesz oraz ustalając sortowanie zwróconej listy po dacie założenia skrytki (order the results by the ‘Placed On’ category)
2. Przewiń listę wg poszukiwanej daty (np. przed 11-05-2000)
3. Zobacz że istnieje tylko siedem skrzynek spełniających to kryterium – daty założenia w maju 2000.
4. Dla sierpnia 2000 istnieje obecnie tylko 4 skrytki na  świecie.

Pamiętaj o tym, że czym szybciej zaczniesz brać to pod uwagę tył łatwiej osiągniesz (jeśli kiedykolwiek) zamierzony efekt.  Żeby zobaczyć swój własny postęp w zbieraniu miesięcy założonych skrytek najprościej użyj narzędzia takiego jak Project-GC. Na stronie Twoich statystyk zobaczysz skompletowane miesiące w postaci takiej tabelki (przy okazji zagadka, czyj profil prezentowany jest na powyższym zdjęciu). Pod tabelką znajduje się narzędzie do wyszukiwania brakujących miesięcy. Narzędzie działa dla wybranego kraju.

Żeby zidentyfikować dostępne, brakujące skrytki możesz wykorzystać:
• Wyszukiwanie  na stronie Geocaching.com dla ustalonego sortowania po dacie założenia skrytki
• Uruchomienie Pocket queries na stronie Geocaching.com ograniczając wyniki do zadanego zakresu dat
• Dostępne są inne narzędzia, np. w ramach Project-GC Mapa – Data ukrycia . Pokazuje mapę z brakującymi skrytkami , które dodatkowo można filtrować wg dodatkowych kryteriów.


Skoro już wszystko wiesz to pozostało jedynie znaleźć odpowiednie skrytki. Wiem, łatwiej mówić niż to zrobić. Sierpień 2000 jest najtrudniejszym miesiącem do zaliczenia.
Warto zaznaczyć że pierwsza skrytka w Europie była opublikowana w czerwcu 2000 (Europe’s First). Zaliczenia maja wymaga odwiedzenia USA.
Jeśli dla kogoś to jest zbyt trudna do pokonania bariera może zadowolić się uproszczoną wersją Wyzwania Jasmera o nazwie  Challenge – Jasmer „Light” naszej koleżanki NimfaBłotna
Do spełnienia uproszczonej wersji wyzwania potrzeba „jedynie” znalezienia skrzynek od stycznia 2001 roku, np. tak:


Czy ukończyłeś już wyzwanie Jamera? Jeśli tak to jaki była Twoja najtrudniejsza skrytka w całym wyzwaniu. Jeśli nie – jak zaplanujesz drogę do wypełnienia tego wyzwania?

Comments

comments