Świętujemy przesilenie słoneczne

Nasza planeta Ziemia ma wiele skrajności. Od Mount Everestu po Rów Mariański, nasz glob ma wzloty, upadki i wszystko pomiędzy. Ale skrajności istnieją nie tylko na Ziemi; rozciągają się poza powierzchnię Ziemi i sięgają kosmosu!

21 czerwca 2023 roku na półkuli północnej nastąpi początek lata i „najdłuższy” dzień w roku! Ten sam dzień równocześnie na półkuli południowej rozpoczyna zimę i jest najkrótszym dniem w roku.

Każdego roku doświadczamy zmianę pór roku. Dlaczego? Co powoduje mroźne zimy i upalne lata? Dlaczego możemy przewidzieć to ze względną dokładnością? Krótko mówiąc, wszystko zależy od siły znanej jako przechylenie osiowe.

W ciągu roku różne części Ziemi otrzymują promienie słoneczne z różną intensywnością. Kiedy biegun północny jest nachylony w kierunku słońca, powoduje to lato na półkuli północnej i zimę na półkuli południowej. Prawdziwa jest również sytuacja odwrotna; kiedy biegun południowy przechyla się w stronę słońca, powoduje zimę na półkuli północnej i lato na półkuli południowej.

Z okazji czerwcowego przesilenia Centrala Geocaching stworzyła pamiątkę dla geocacherów. Aby zdobyć tę wyjątkową pamiątkę, geocacherzy muszą znaleźć łącznie 21 skrytek, uczestniczyć w wydarzeniach i/lub zalogować lokalizacje Adventure Lab® w dniach 18–24 czerwca 2023 r.

Jak będziesz świętować przesilenie słoneczne w tym roku?