By jeszcze lepiej ukrywać nowe skrytki…

Zdobywanie doświadczenia w ukrywaniu nowych skrytek zaczyna się znacznie wcześniej niż w momencie złapania FTF na skrytce przez szczęśliwego poszukiwacza. (FTF – First To Find = pierwszy znalazca). Zaczyna się dużo wcześniej niż moment wysłania świeżo ukrytej skrytki do recenzji. Niektórzy keszerzy zdobywali doświadczenie przez lata zanim opublikowali swoją pierwszą skrytkę.  Co nie przeszkadza nowym graczom na spróbowanie własnych sił. Niezależnie czy już wszystko wiesz czy dopiero zaczynasz zabawę w geocaching zapoznaj się z poniższymi czterema wskazówkami, które sprawią, że Twoje skrytki będą dobrze odebrane przez społeczność.

Legalne miejsce ukrycia

Upewnij się , że uzyskałeś pozwolenie od właściciela lub zarządcy terenu zanim umieścisz tam pojemnik i zaprosisz innych do odwiedzenia miejsca. Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę że nawet niektóre miejsca publiczne nie najlepiej do tego się nadają. Ten punkt kontrolny na liście do sprawdzenia zapewni keszerom pozytywne wrażenia z polowania na skrytki. Nie będą się tu czuli nieproszeni. Poinformowanie właściciela terenu o pojemniku w pewnym sensie też jest pozytywne, bo oprócz Ciebie ktoś inny będzie też się troszczył o skrytkę. Mniej będziesz się martwił, że szybko zginie.

Odpowiednia lokalizacja

Nasza zabawa polega na wykorzystaniu GPS do zaprowadzenia do wskazanego miejsca przez opublikowane lub odgadnięte współrzędne geograficzne. Nie jest zatem niespodzianką, że dokładne ustalenie współrzędnych jest połową sukcesu znalezienia pojemnika. O ile je wyznaczysz z błędem to ten błąd może zsumować się też z błędem odbiornika szukającego. Czym dokładniejsze współrzędne tym większa satysfakcja. Dokładność gorsza niż 10 metrów może już być problemem. Przy wyznaczaniu współrzędnych zrób kilka pomiarów i wynik uśrednij. Przy wysyłce skrytki do recenzji sprawdź  nawet dwa razy czy podałeś odpowiednie współrzędne. Jak już to sprawdziłeś to czynność powtórz.

Bez względu na warunki atmosferyczne

Postaraj się aby skrytka oraz logbook przetrwał nie tylko słoneczny dzień ale też gorsze warunki atmosferyczne. Lepiej uniknąć niepotrzebnych nerwów znalazcy pojemnika, który nie jest w stanie umieścić swojego wpisu w mokrym logbooku. Z pojemnikiem wiąże się jego wielkość, maskowanie, sposób ukrycia – to ważne elementy ale nie najważniejsze.

Zrób efekt „Wow!”

Wybierając miejsce do ukrycia skrytki pomyśl o takim które chcesz z przyjemnością odwiedzić. Zadaj sobie pytanie czy chciałbyś je pokazać swojej ulubionej osobie? Czy skrytka znajduje się w malowniczym punkcie widokowym? Czy skrytka ujawnia ciekawą historię? Czy jest kreatywna lub innowacyjna? Jeśli na chociaż jedno pytanie odpowiedziałeś twierdząco to jesteś na dobrej drodze do umieszczenia świetnej skrytki. Ciekawe maskowania rozpoznasz po znalezieniu odpowiedniej liczby skrytek. Możesz też wymienić doświadczenia z innymi keszerami podczas spotkania – Wydarzenia. Możesz też zaczerpnąć pomysły z mediów społecznościowych.  Pamiętaj, że sam kontener skrytki może wymagać wymiany wraz z upływem czasu. Ukryty pięć lat temu kesz może wymagać wymiany „opakowania”. Efekt „Wow!” powinien być też odpowiednio serwisowany by nie stracił swojego uroku. Nie tylko logbook jest jedynym elementem który czasem wymaga wymiany.

Te cztery elementy to nie jest cała wiedza tajemna tworzenia dobrych skrytek. Ale od tego trzeba zacząć.

Comments

comments