Skrytka kamery Internetowej

Uwaga! Akcja!

Kamery Internetowej to bardzo wyjątkowy i rzadki typ skrytki. Zakładane były od roku 2001 do 2004 wykorzystując publiczne kamery. Obecnie nie ma możliwości założenia nowych skrytek tego typu. Nie można ich też adoptować. Wiele od tego czasu zostało zarchiwizowanych. Ale te, które są aktywne można logować. Podobnie jak Skrytka Wirtualna lub Skrytka Geologiczna Kamery Internetowe nie mają fizycznego pojemnika ani nie wymagają wpisu do papierowego logbooka. Wpis do skrytki jest wprowadzany tylko online.

Ten typ skrytki wykorzystuje kamery internetowe założone przez osoby prywatne lub różnego rodzaju instytucje dla monitoringu jakiegoś miejsca lub sytuacji drogowej. Kamera internetowa rejestruje obraz jakiegoś terenu i umieszcza co jakiś czas statyczne zdjęcia tego obrazu gdzieś w sieci. Zdjęcie jest niezbędne do dołączenia do logu jako potwierdzenie świadomego odwiedzenia kamery internetowej. W Polsce nie ma skrytki tego typu, ale już za południową lub zachodnią granicą można się z WebCam spotkać.
W czasie gdy powstał ten typ technologia mocno ograniczała łatwość zdobycia wymaganego zdjęcia. Nie było smartfonów. Komputery przenośne ważyły swoje i wcale nie były tak popularne. Nie mówiąc już o Internecie bezprzewodowym. Scenariusz polegał na udaniu się do określonej lokalizacji, która była widoczna z publicznej kamery Internetowej. W zależności od konfiguracji samej kamery internetowej albo kamera monitorowała konkretne miejsce albo losowo zmieniała pozycję – obszar monitorowania. Znalezienie kamery zazwyczaj nie jest trudne. Po ustawieniu się na współrzędnych wskazanych przez skrytkę (były to najlepsze współrzędne wskazujące miejsca które łapała kamera), przy użyciu telefonu komórkowego (rzadkość) dzwoniło się do „przyjaciela” z dostępem do komputera stacjonarnego aby używając na swojej klawiaturze kombinacji klawiszy CTRL-PRINT SCREEN przechwycił obraz kamery na swoim komputerze. Zrzut z ekranu wklejał do MSPaint do zapisania. W następnym kroku dołączał plik graficzny jako załącznik e-maila. Po powrocie do domu na podstawie załączonego w mailu zdjęcia można było zalogować tą skrytkę. „Przyjaciel” często też naprowadzał telefonicznie na najlepsze miejsce z którego można było zdjąć zrzut ekranu:
– o, widzę Cię, masz czerwoną koszulkę
– nie, jestem w zielonej.
– Acha, to podejdź teraz do drugiej ławki po prawej
– dobrze?
– nie, nie tej, do tej po prawej?
– tak?
– Jeszcze trochę…
Kamery nie były zbyt dobrej jakości, składowanie danych było drogie a kamera rejestrowała obraz co jakiś okres, np. co 5 minut.
Z czasem technologia pozwoliła zabrać ze sobą laptopa z Internetem mobilnym. Eliminowało to konieczność dzwonienia do kogoś z prośbą o pomoc. To też nie rozwiązywało problemu, bo często autorzy nakładali dodatkowe wymagania aby np. w ręce trzymać latarkę lub mopa. Dopiero po upowszechnieniu się smartfonów operacja stała się prostsza.

Aktualna instrukcja obsługi

Aby zarejestrować znalezienie skrytki kamery internetowej, wykonaj następujące kroki:
1. Na opublikowanych współrzędnych stań w widoku powiązanej kamery internetowej.
2. Przejdź do strony internetowej, która pokazuje kanał z kamery internetowej. Jeśli kamera internetowa nie działa, nie możesz zalogować „znalezienia”
3. Postępuj zgodnie z instrukcjami na stronie skrytki kamery internetowej. Czasami właściciel wymaga, abyś pozował w określonej lokalizacji lub w określony sposób.
4. Użyj smartfonu, aby zrobić zrzut ekranu obrazu z kamery internetowej lub umów się z przyjacielem na wykonanie zrzutu ekranu na komputerze.
5. Aby dokonać wpisu, wybierz typ wpisu „Zrobione zdjęcie z kamery internetowej” i dołącz przechwycony obraz z kamery internetowej do swojego logu.
Akceptowane są tylko wpisy z przechwyconym obrazem kamery internetowej. Wpisy ze zdjęciami selfie wykonanymi własnym aparatem mogą zostać usunięte przez właściciela skrytki.

Ograniczenie dla kamer

Od czasu wprowadzenia tego typu pojawiały się różne emocje. Ustawodawstwo niektórych państw (np. Szwecja) jawnie zabrania publikację wizerunku osoby fizycznej w Internecie bez specjalnej jawnej zgody. Jest to czyn nielegalny. Wiele osób uważało, że tego rodzaju skrytka nie wymaga utrzymania ze względu na brak fizycznego pojemnika. Jak wiele pracy wymaga mogą powiedzieć jedynie właściciele aktywnych kamer. Poza problemem z prywatnością problemem była też jakość rejestrowanego obrazu. Zdarzały się roszczenia osób przechwytujących na kamerze słabej rozdzielczości dowolne zdjęcie i twierdzących, że jest się tą osobą w czerwonej czapce ze zdjęcia. Nie ma sposobu, aby stwierdzić, czy osoba na zdjęciu jest geocacherem, czy tylko przechodzącą osobą. Od czerwca 2004 GroundSpeak podjął decyzję o braku możliwości tworzenia w serwisie geocaching.com skrytek kamer internetowych, równocześnie utrzymać te które będą serwisowane, tzn. będą działać. WebCamy stanowią obecnie kategorię „Kamery internetowe” w serwisie Waymarking.com. Ale jako rzadki typ skrytki są gratką dla użytkowników dbających o swoje statystyki.

Obecnie na całym świecie jest ich 245. Spis można sprawdzić tutaj:

Ciekawostką są też skrytki UNWebCam

Comments

comments