Pięć niepisanych zasad geocachingu, których nie powinieneś łamać

Im więcej znalezionych skrytek tym większe doświadczenie. Od nauki skrótów takich jak TFTC (Dziękuję za kesza! = Thank you For The Cache), BYOP (Weź swój ołówek = Bring Your Own Pen – albo ostatnio modny na projekcjach filmowych GIFF2019 – Bring Your Own Popcorn) po wyostrzenie zmysłów. Wraz z doświadczeniem wzrasta Twoje zrozumienie zasad gry. Może nawet korzystasz z najlepszych praktyk geocachingu których nie znajdziesz w wytycznych. Poniższe zasady nie zostały udokumentowane, ale z pewnością są przestrzegane przez bardziej doświadczonych poszukiwaczy.
Podstawy geocachingu są inspirujące w swojej prostocie. Jedna osoba ukrywa skrytkę i stawia innym wyzwanie czy będą mogli ją znaleźć. Ale tak jak w większości innych rzeczy geocaching to coś więcej niż wydaje się na pierwszy rzut oka. Wiele zasad opisanych jest w wytycznych ukrywania skrytek Geocaching, inne budują się na bazie doświadczenia. Poniżej przedstawiamy pięć zasad geocachingu, których możesz nie znać.

1. Nie pozostawiaj po sobie śladów swojej obecności

Ważne jest aby dbać o środowisku naturalne i pozostawić je w niezmienionym stanie. Ziemia – nasza plansza do gry – nie powinna ponosić negatywnych skutków zabawy. Jeśli szukasz skrytki w lesie – nie pozostaw zrytego terenu w poszukiwaniu FTF jak to czynią dziki. Użyj swoich zmysłów bardziej aniżeli siły. Jeśli w drodze do skrytki przechodzisz przez Park Narodowy lub Rezerwat Przyrody zwróć uwagę na oznakowane szlaki turystyczne po których się poruszasz i z których nie powinieneś schodzić. Nawet jeśli do kesza będzie bliżej na azymut. Może to zakłócić lub zniszczyć przyrodę w miejscu, w które wejdziesz. Jeśli zamierasz polować – zrób jedynie fotograficzne safari. To może być naprawdę ekscytujące!

2. Działaj dyskretnie, bez zwracania na siebie uwagi innych.

Przeszukując iglaki czy inne krzaki, sięgając pod ławki, przeglądając gałęzie drzew, rynny lub parapety – geocacher może wyglądać podejrzanie. Mugole (osoby niewtajemniczone w zasady geocachingu) mogą zaciekawić się takim zachowaniem ale w takim przypadku częściej od nieświadomego podejmowania skrytek dochodzi do ich niszczenia. Nie mówiąc już że powszechnie podejrzewa się osobę nienaturalnie zachowującą się o złe zamiary. A obcą osobę na zamkniętym terenie traktuje się jak intruza. Dlatego ważne jest aby zachować maksymalną dyskrecję podczas poszukiwań. Nic na siłę! Jeśli obecność innych osób nie czyni Cię niewidzialnym to odpuść i wróć kiedy indziej. Może w ten sposób nie spalisz miejsca ukrycia skrytki.

3. Zapisz na mapie miejsce, z którego rozpoczynasz poszukiwania

Ile razy zdarzyło się, że zaaferowany znalezieniem skrytki, a może nawet takiej z czekającym FTF, zupełnie nie wiesz gdzie zostawiłeś auto albo jak wrócić do miejsca z którego rozpocząłeś wędrówkę? Masz do dyspozycji wygodne narzędzie. Możesz oznaczyć na mapie punkt, który jest odniesieniem do fizycznej lokalizacji na Ziemi. Możesz też w ten sposób oznaczyć inne ważne lokalizacje, takie jak etapy skrytki zagadkowej lub wieloetapowej, jednak niektórzy mają nawyk oznaczania punktu początkowego, np. parkingu lub początku szlaku. Możesz do tego wykorzystać aplikację Geocaching®:

  1. Na stronie skrytki wybierz opcję Waypointy
  2. Obok napisu ‘Moje Waypointy’ wybierz przycisk +
  3. Stuknij w pole ‘Aktualna pozycja’
  4. Ustal nazwę dla tego punktu (Domyślnie ‘Mój etap 1’)
  5. Zapisz punkt (przycisk ‘Dodaj’)

4. Rozsądnie dziel się własnymi doświadczeniami.

Opisując w Internecie wrażenia ze znalezienia skrytki , w tym w logbooku, zwróć uwagę czy nie przekraczasz cienkiej linii gdy opis stanie się spoilerem sposobu ukrycia czy zdradzi szczegóły maskowania. Lubisz być zaskoczony genialnym pomysłem autora skrytki? To nie odbieraj tej przyjemności innym. To samo można powiedzieć o dołączanych do logu zdjęciach. Dzielenie się kreatywnym miejscem ukrycia lub zabawnym pojemnikiem czy szczegółami rozwiązania zagadki może być kuszące. Ale przecież samodzielne odkrywanie takich rzeczy jest esencją geocachingu! Najpierw się zastanów jaki zakres informacji chcesz dołączyć do logu a jeśli masz wątpliwości to zapytaj autora czy możesz opublikować zdjęcie skrytki.

5.Ubierz się odpowiednio

Odpowiedni ubiór jest bardzo ważny. Nie wiesz jak długą drogę przebędziesz podczas keszowania. Nigdy nie wiadomo czy pogoda nie spłata Ci psikusa i nagle się nie odmieni. Nawet keszując w mieście może przydarzyć Ci się przygoda, że zostaniesz przez nieporozumienie osadzony w areszcie gdy w przerwie śniadaniowej wyjdziesz „na chwilę” z pracy po kesza – tylko w koszuli w zimie. Im trudniejszy teren wybierasz tym bardziej powinieneś się przygotować z odpowiednim ubiorem lub ekwipunkiem.

To najważniejsze niepisane zasady. Ale czy wyczerpują temat?

 

Comments

comments