Labirynt Przygód GPS

 

Typ skrytki  Labirynt Przygód GPS jest szczególnym rodzajem Wydarzenia. Wiele osób przychodzi w określonych godzinach by oglądać wystawę oraz osobiście doświadczyć wpływ technologii GPS na codzienne życie. Wystawa uczy o technologii GPS (Global Positioning Systems) oraz oczywiście o geocachingu. Eksponaty Wystawy zostały tak zaprojektowane aby uczyć osoby odwiedzające (w każdym wieku) na temat technologii GPS i jej zastosowań oraz o geocachingu poprzez interaktywne doświadczenia naukowe.
Idea stworzenia Wystawy powstała w ramach partnerstwa między Groundspeak , Minotaur Mazes i Trimble Navigation. Wystawa została otwarta w czerwcu 2007 roku. Miejscem otwarcia było muzeum i centrum kultury o nazwie Minnetrista w Muncie w stanie Indiana w USA. Jednym ze sponsorów wystawy był rząd USA oraz ‘Krajowy Komitet Wykonawczy do spraw Pozycjonowania w Kosmosie, Nawigacji i Czasu’ . ZOBACZ ZDJĘCIA

Na powierzchni 230 metrów kwadratowych podzielono ekspozycję na 4 części:

  • Historia i tradycyjna nawigacja (korzystanie z kompasu i mapy jeśli wyczerpią się baterie)
  • Inspiracja do wstania z kanapy i aktywności na świeżym powietrzu oraz przykłady nowoczesnej nawigacji
  • Geocaching – światowa gra w szukanie skarbów
  • Przyszłość GPS, przedstawienie nadchodzących zmian oraz wpływ jak ta technologia zmienia nasz świat

Eksponaty zostały poukładane w taki sposób aby przemieszczając się pomiędzy nimi trzeba było znaleźć drogę wyjścia z labiryntu najczęściej rozwiązując proste zadania (stąd nazwa), za co otrzymywało się kod do otwarcia kolejnych drzwi. Podczas nawigowania po interaktywnym labiryncie uczestnik mógł poznać zastosowania technologii, poczytać oraz troszkę poeksperymentować. Oprócz przejścia przez kolejne etapy uczestnik potwierdzał obecność również w otrzymanym Paszporcie, który na koniec zwiedzania wskazywał odpowiednie informacje do rozszyfrowania finału – tajnego Miasta Skarbów.

Wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością, ale… . Jako globalna gra mogła być dostępna jedynie dla osób, które były skłonne przyjechać w to jedno miejsce na świecie. Zamiast więc zapraszać osoby do wystawy zmieniono formułę i wystawa stała się mobilna. W ciągu pierwszych 7 lat amerykańska wersja GPS Adventures Maze była wystawiona w 16 miastach, pozostając tam od 2 do 4 miesięcy. W ciągu tego czasu zmieniały się urządzenia używające technologię GPS, zostały dookreślane nowe reguły gry więc zakres informacyjny okazał się lekko „przestarzały”, co w konsekwencji doprowadziło do wycofania wystawy z publikacji.
Podczas gdy GPS Adventures Maze zakończył swój bieg w Stanach Zjednoczonych, geocacherzy, którzy chcieli zobaczyć tę wystawę, mieli okazję to zrobić w Kanadzie oraz w Europie podczas Wydarzeń Mega.
Technologia GPS zmieniła nasz styl życia, umieszczając nowoczesną nawigację w dłoniach. Jako publicznie dostępna stworzyła podwaliny wykorzystania notacji współrzędnych geograficznych do odnajdywania konkretnych miejsc w terenie. Jeśli dodamy do tego zapisaną w Internecie bazę lokalizacji ukrytych skarbów oraz powszechność tej technologii w urządzeniach wyposażonych w odbiornik GPS
Z czasem powstała regionalna / lokalna wersja dla Europy.
Czech Geocaching Association ( ČAGeo ) został zainspirowany tym projektem i stworzył podobną wystawę objazdową – Flying Circus CAGeo . Od września 2012 roku wystawa odwiedziła pięć regionów Czech i osiągnęła całkowitą frekwencję ponad 1350 odwiedzających.
Wystawa GPS Maze podczas GeoWoodstock 2019
Planowana wystawa w Czechach w roku 2020
Planowana wystawa we Francji w roku 2020

Poniżej kilka zdjęć z wystawy z Giga Eventu Great Moravia w Prostejovie:

Lista wszystkich GPS Adventure Mazes               

 

Comments

comments