EarthCache z GeoAware2

Witam wszystkich! Tu Kashubian Reviewer, Sebastian.

Dzisiaj mamy specjalnego gościa. Jest nim GeaAwarePl2. (nie jest to najlepszy wstęp ale później będzie lepiej). Jest on dzisiaj naszym gościem bo taka była prośba, pojawiły się pytania na temat geologii i skrytek typu Earth Cache. Jako, że nie jestem kompetentny w tym temacie zaprosiliśmy fachowca i mam nadzieję, ze wyjaśni te kilka pytań, które przygotowałem dla niego. Zapraszam do oglądania.

Więc zacznijmy może od tego byś powiedział na początek kilka słów o sobie, jak zostałeś recenzentem skrytek, skąd pochodzisz i skąd w ogóle zainteresowanie tym tematem?

GeoAwarePl2:

Witam Wszystkich serdecznie. Tak jak tutaj kolega przedstawił jestem recenzentem skrytek geologicznych pod tytułem GeoAwarePl2. Mam na imię Leszek. Mieszkam na co dzień w Krakowie.

Jak to się stało, że takie otrzymałem zadanie polecone? Otóż bardzo ciekawy zbieg okoliczności. Szukając skrytek we Włoszech, w mieście Bergamo dowiedziałem się, że zostanę recenzentem skrytek geologicznych. Było to w maju 2016 roku. Oficjalnie objąłem „urzędowanie” od 1 czerwca 2016 roku. Czyli to już jest jakieś 2,5 roku temu.

02:26

Kashubian Reviewer:

  1. Dzięki. Czyli już trochę widziałeś tych skrytek. Zauważyłem, że sporo ludzi oglądających filmy wrzucane na YouTube ma dość niewielkie doświadczenie w geocachingu. Widzę to po pytaniach jakie zadają. Więc możesz objaśnić na czym polega Earth Caching i Earth Cache same w sobie.

GeoAwarePl2:

No jasne. Cała zabawa zaczęła się dość dawno, bo w 2004 roku. Jeżeli ktoś ze starszych keszerów pamięta (ech, może nie tak bardzo starszych J) ale w 2014 roku obchodziliśmy 10-lecie Earth Cachingu. Było to 1 października. Dlaczego wtedy? Przyjęto datę publikacji pierwszego Earth Cache. Został on opublikowany w tym dniu. Ta pierwsza skrytka została założona bardzo daleko, bo na antypodach, w Australii. Mówiła o budowie geologicznej jednego klifu na wybrzeżu australijskim. W tej chwili będziemy mieć niedługo (w październiku tego roku) 15 rocznicę Earth Cachingu. Nie wiem czy mogę, ale pewnie zdradzę, że są czynione starania aby upamiętnić ten dzień. Pewnie Centrala też, ale my tutaj w Polsce u siebie na własny sposób postaramy się to jakoś wszystkim przypomnieć. Zresztą o tym parę słów później. Bo to jest dość złożony temat. (Jeśli czas pozwoli to powiem parę słów na ten temat). Od tego momentu (od Day-One czyli ten początek) skrytek Earth Cachowych na świecie jest całe mnóstwo. Jeżeli chodzi o nasz kraj….

05:24

Kashubian Reviewer:

Leszek, wszedłeś w detale. A mnie by interesowało ogólnie , co to w ogóle jest?

GeoAwarePl2:

Co to w ogóle jest? Tytułem wstępu chciałem powiedzieć kiedy to się zaczęło.

O co codzi w Earth Cachingu? Earth Caching to skrytka, która pokazuje jakieś ciekawe miejsce które w jakiś sposób uczy o tym jak nasza Planeta Ziemia powstała i jak się przeobrażała przez te wszystkie wieki, tysiąclecia, miliony lat. To jest typ skrytki, który nie tylko służy do „zaliczania” ale to przede wszystkim jest jakaś nauka. Coś z tego powinno zostać każdemu. I to nie tylko temu, który to odkrywa ale również temu, który to zakłada. Sądzę, że tak jak nie wszystkie skrytki są dla każdego geocachera (bo są ludzie, którzy nie potrafią chodzić po drzewach, nurkować czy zdobywać jaskinie) tak samo wydaje mi się , że nie wszyscy uczestnicy dadzą sobie radę z Earth Cachem. On wymaga troszeczkę innego podejścia. To nie jest takie proste. Absolutnie nie zniechęcam.

Założeniem zabawy w Earth Caching żeby to nie było skomplikowane a wręcz proste i potrafiło pobudzić wyobraźnię dla osoby która to później odkrywa.

07:44

Kashubian Reviewer:

Rozumiem, że głównym tematem jest geologia. Dla wielu, dla mnie również, jest to nieznany obszar. Jak do tego się zabrać? Załóżmy, że widzę coś fajnego w terenie. Wydaje mi się, ze to jest interesujące . Jak to ugryźć? Gdzie szukać informacji? Jak tworzyć Earth Cache?

GeoAwarePl2:

Jak ugryźć? Dlatego, że to jest inny typ skrytki – założenie takiej skrytki to nie jest to, że się nosi w plecaku pojemniki i jak się znajdzie fajne miejsce to ten pojemnik się tam kładzie i to jest wszystko.

08:39

Kashubian Reviewer:

Czy Earth Caching to jest zabawa tylko dla zawodowców?

GeoAwarePl2:

Nie, absolutnie nie. Założenie Earth Cache wg mnie wymaga przygotowania w domu przed komputerem zanim wybierzemy się i znajdziemy to miejsce. Dlaczego? Nikt z nas nie jest fachowcem, nikt nie siedzi w geologii po uszy, dla kogoś kto pójdzie i nawet znajdzie ciekawe miejsce – ono niewiele powie. Niewiele. Dlatego, że my nie mamy na co dzień takiej wiedzy którą byśmy mogli praktycznie tam zastosować. Dlatego przygotowania do zakładania należy rozpocząć od przeglądania stron internetowych, ciekawych miejsc. Są bardzo pomocne strony Państwowego Instytutu Geologicznego, gdzie można znaleźć gotowe geostanowiska (stanowiska, które były opisane wcześniej przez fachowców), bardzo często mają już dokumentację fotograficzną. I typując to miejsce wybieramy się już z jakąś wiedzą, coś o tym miejscu żeśmy przeczytali, cokolwiek wiemy i patrząc na to miejsce jesteśmy w stanie pokojarzyć fakty , które były wcześniej opisane z tym, co znajdujemy na miejscu. To jest prawidłowe podejście. Tak samo jeśli chodzi od strony zakładania.

Od strony odnajdywania tych keszy jest zupełnie tak samo. Nie można iść sobie na azymut i patrzyć w ekran GPSa: O! Earth Cache! Dobra – idę to zgarnąć. Moim zdaniem jest to taki typ skrytki, który wymaga przygotowania. Czyli planując trasę , a sądzę, że większość keszerów planuje te wypady, zobaczymy na mapie, że są tam jeden lub dwa Earth Cache, drukujemy sobie opisy tych Earth Cache wcześniej, najlepiej wydrukować. Dlatego, że różnie jest z ekranami urządzeń, jeśli ktoś używa Garmina to tam jest w ogóle do kitu (bo tam nie ma nawet zdjęć – tylko tekst). Drukujemy sobie stronę listingu. Również zachęcam do przejrzenia książek czy stron internetowych na ten temat – aby się przygotować i dopiero wyruszyć.

12:00

Kashubian Reviewer:

A masz jakieś książki albo strony internetowe które mógłbyś polecić?

GeoAwarePl2:

Mam książki, oczywiście, że mam. Nie są one wymienione na mojej stronie. Te książki pokazuję i promuję na spotkaniach które organizuję w kraju. Kolejne miejsce, które prawdopodobnie odwiedzę to będzie Szczecin, w terminie dwóch – trzech tygodni – także spotkanie traci do recenzji do Ciebie. Mogę Ci przesłać linki do tych stron. Korzystam z kilku linków: Państwowy Instytut Geologiczny, Przegląd Geologiczny, zachęcam do kupienia dwóch książek, które mówią o geologii Polski i geologii makroregionu. Tego gdzie jesteśmy, co się dzieje wokół nas na tych szerokościach geograficznych. To jest wiedza bardziej zaawansowana. Przede wszystkim, pierwszą rzecz jaką wszyscy wiemy – zabawa w geocaching nie jest dla wybranych ludzi, zabawa w geocaching zaczyna się przy poziomie wiedzy człowieka w wieku lat 14 czyli przełom pomiędzy podstawówką a liceum. Ta wiedza musi odpowiadać temu poziomowi, żeby to nie było napisane językiem zbyt skomplikowanym tylko zrozumiałym. Dlatego to nie jest łatwe. Bo można się oprzeć ja jakichś źródłach i napisać cuda, ale trzeba to napisać w taki sposób, żeby to było zrozumiałe dla przeciętnego zjadacza chleba. To jest właśnie ta trudność. I na tym się większość ludzi „wykłada”.

15:03

Kashubian Reviewer:

Można skopiować Wikipedię, prawda?

GeoAwarePl2:

Bardzo dobrą strunę uderzyłeś. Pewnie chciałeś o to spytać , to wyprzedzę. Największym mankamentem pisania listingów jest kopiowanie i wklejanie tekstów z Internetu. Nie tylko z Wikipedii ale z różnych źródeł. To ma same wady. Pierwszą wadą jest to, że kradniemy czyjąś własność intelektualną bez jego zgody, co jest dość poważną sprawą. Internet ma to do siebie, że jest otwartym miejscem i nie jest w stanie nikt kontrolować tego co tam się dzieje. Większym złem jest to że kopiowanie i wklejanie powoduje kompletny chaos i niezrozumienie przez tego, który pisze, tego, co tam powklejał. Bo to jest łatwizna, to jest proste: kopiuj i wklej ; żeby było bardziej nie do poznania można kopiować i wklejać akapity wyrwane kompletnie z kontekstu, które w sumie dają bełkot a nie treść. Jeśli chodzi o tworzenie listingów szczególnie na to patrzę. Są sposoby na to aby się dowiedzieć skąd teksty są wzięte, jeżeli są one dosłownie skopiowane to przecież każdy kto potrafi się posługiwać komputerem wie, że można te teksty szybko znaleźć w Internecie. To prowadzi donikąd. To jest pierwsza rzecz, która nie powinna mieć miejsca.

17:13

Kashubian Reviewer:

Z innych rzeczy: załóżmy, na moim terenie, gdzie działam znalazłem przepiękny głaz narzutowy, który jest poświęcony powstańcom z XIX wieku. Ponieważ niewiele wiem o samym głazie opowiem o powstaniu. Co Ty na to?

GeoAwarePl2:

Głaz narzutowy? Skomentuję to co na początku powiedziałeś, że ludzie się zniechęcają. Winy trzeba szukać blisko. Czyli u siebie. Jeżeli ktoś poważnie podchodzi do tematu to przede wszystkim powinien się zaznajomić z wytycznymi dotyczącymi zakładania skrytek i znajdowania tego typu skrytek. Wszystko jest opisane. Ten twój gaz narzutowy o którym mówisz jest na liście tematów zabronionych ponieważ część tych obiektów ma już tak dużą liczbę, że Centrala wyłączyła je z możliwości opisywania jako obiekty nadające się na temat Earth Cache. Akurat trafiłeś w ten którego nie wolno. Jest tych tematów kilka które są zabronione. One są opisane na stronie w pomocy dotyczącej zakładania Earth Cache. Jak również na moim profilu publicznym wyszczególniłem dekalog dotyczący wyciągu , skrótu z tych przepisów. Tam też jest jeden punkt z tematami, które są wyłączone z tematów na Earth Cache. Również w drugą stronę. Są pokazane tematy , które są dozwolone. Które się nadają do opisania.

19:48

Kashubian Reviewer:

Rozumiem, że o samym głazie napisać nie można. A opowiedzieć o samym powstaniu? Albo o porostach rosnących tam?

GeoAwarePl2:

Jeżeli głaz narzutowy łączy się z geologią miejsca, w którym go znaleźliśmy to można o tym coś napisać. Jeśli chodzi o głazy narzutowe to wszyscy wiemy chyba, bo to jest wiedza z podstawówki, że głazy narzutowe zostały nam tutaj przytransportowane przez lodowiec. I to nie są skały , które pochodzą z lokalnych miejsc, kamieniołomów, czy innych tworów. Jeżelibyśmy pisali o ozie, o morenie czołowej , o jakiejś formacji polodowcowej i ten głaz narzutowy by tam też był to możemy też o tym głazie powiedzieć. To co powiedziałeś o porostach – porosty to tak sobie, bo to raczej botanika a nie geologia. Jest taki dział geologii który zajmuje się datowaniem skał i porosty mają z tym coś wspólnego. To jest temat dość trudny. Jest taki jeden Earth Cache w Białym Stoku który nawiązuje do datowania na zasadzie co tam porasta. Da się coś z tego zrobić ale trzeba mieć trochę więcej na ten temat wiedzy. Akurat ten Earth Cache był zrobiony przez kogoś, kto się na geologii zna.

Jeżeli chodzi o tematy zabronione – raczej nie mają szans na przepchnięcie dlatego nawet jeśli by się ktoś odwołał od mojej decyzji to i tak się spotka z odmową centrali, bo takie są przepisy.

22:32

Kashubian Reviewer:

Wymieliliśmy główne powody , które uniemożliwiają weryfikację. Czy jest coś innego , na co geocacherzy powinni zwracać uwagę , przygotowując Earth Cache żeby od razu nie spotkać się z odmową?

GeoAwarePl2:

Króciutko podsumuję: z tych rzeczy , które powiedzieliśmy do tej pory – przede wszystkim – temat Earth Cache nie mieści się w ramach , czyli znajduje się na liście zabronionych. To jest pierwsza rzecz. Druga rzecz jest taka, że nie wolno w żadnym stopniu kopiować i wklejać tekstów „na żywca” , bo to nie o to chodzi. To jest druga rzecz. Trzecia rzecz na którą ludzie powinni zwracać uwagę przy zakładaniu Earth Cache – zakładając Earth Cache musimy – i to jest podstawowe założenie Earth Cache – że musimy nauczyć czegoś. Czyli to nie jest sztuka dla sztuki. Robimy Earth Cache dlatego żeby mieć jeden typ skrytki więcej u siebie ale (może to tak trochę ideologicznie brzmi) powinniśmy mieć na uwadze to żeby kogoś czegoś nauczyć. Że u niego , na tym terenie , gdzie on się porusza, znajduje się jakiś ciekawy obiekt , który jest wart pokazania i coś trzeba o nim wiedzieć. Dam przykład: ludzie na pewno widzieli takie coś wiele razy ale nikt się nie zbliżył ze to ma jakiś związek z geologią. Otóż są pochodne torfu – materiały, które ludzie wydobywali przez lata i robili z nich domy. Robili z wykopanych cegieł robili domy. Te domy są. Jedna geocacherka to zauważyła i zrobiła z tego bardzo fajnego Earth Cache. Coś ciekawego. Coś, co naprawdę jest unikalne, dlatego, ze nie wszędzie na świecie takie zjawiska występują i tego typu kopaliny są dostępne. Natomiast przestrzegam przed zwykłymi kamieniami budowlanymi , bo to nie przejdzie. To są trzy rzeczy, które trzeba pamiętać. Znać przepisy, przeczytać je. Nie kopiować i wklejać tylko pisać własnymi słowami co się zrozumie. Oczywiście, trzeba korzystać z tych źródeł. Jeszcze jedną rzecz tutaj powiem: jeżeli korzystamy z Wikipedii czy innych źródeł trzeba w tekście na samym dole umieścić jakie te źródła były przeglądane i skąd ta wiedza. Tak po prostu musi być. Trzeba uszanować tych, którzy wcześniej zadali sobie trud żeby to opisać. I trzecia rzecz. Pamiętać o tym, że ten Earth Cache , skrytka , która ma czegoś nauczyć. Te trzy podstawowe rzeczy jeżeli ktoś będzie miał na uwadze na pewno sobie poradzi z Earth Cachem. A ja jestem po to żeby pomóc.

26:47

Kashubian Reviewer:

To jest ciekawe, co mówisz, bo rzeczą na którą my, recenzenci pudełkowi , zwracamy uwagę jest to że skrytka jest umieszczona na publicznym terenie, nie na terenie prywatnym, a jeżeli na prywatnym to ma zgodę właściciela czy zarządcy terenu. Czy to jest też wymóg dla Earth Cache?

GeoAwarePl2:

Earth Cache jest innym rodzajem skrytki. Ale jeśli chodzi o zasady zakładania one są dla wszystkich jednakowe. Przepisy dotyczące umieszczania tych skrytek na terenach prywatnych , na terenach, które są w zarządzie jakichś instytucji . To od razu powiem: chodzi o Parki Narodowe i Rezerwaty, Geoparki, jakieś zamknięte tereny , które są miejscami użyteczności publicznej ale mają zdefiniowanego właściciela to niestety, tak jak i z pudełkami musi być zgoda na piśmie, musi być podany kontakt do tej osoby żeby w razie czego ja bym mógł zweryfikować jeżeli trzeba. Tego się zazwyczaj nie robi ale jeżeli są wątpliwości to oczywiście zawsze można. I mając to na uwadze można zakładać prócz tych miejsc, które są z definicji niedostępne. Przykład: pas drogowy, który rządzi się innymi prawami. Szeroko pojęty pas drogowy, czyli nie tylko sama jezdnia le to wszystko co jest w definicji pasa drogowego to tak naprawdę reszta miejsc, tak jak jest z pudełkami, jest przestrzenią wspólną i tam definicja nie mówi że tam trzeba jakieś zezwolenie. To były by absurdy byśmy mieli na wszystko pozwolenie.

29:15

Kashubian Reviewer:

Czyli jeśli teren prywatny to zgoda musi być. Nawet jeżeli to jest skrytka wirtualnego typu. No i właśnie. Czy Earth Cache jest zawsze wirtualny? Czy nie można stworzyć Earth Cache z pudełkiem , w którym będą jakieś kopaliny, które trzeba zidentyfikować?

GeoAwarePl2:

Wiem o co chodzi. Była taka próba. Niestety zakończyła się niepowodzeniem. Dlatego, że z definicji Earth Cache jest typem skrytki wirtualnej. Czyli nie posiadającej fizycznego pojemnika. Większość zakładających pisze w listingu specjalny akapit na samym początku, to jest jedyny akapit który pozwalam kopiować i wklejać, bo to wiadomo o co chodzi, żeby nie było wątpliwości, że ktoś chodzi i mówi, że niestety pojemnika nie znalazłem. Albo, ze logbook mokry był. To są skrytki wirtualne. Pokazują tylko miejsce na mapie. Treść skrytki jest ważniejsza niż to pudełko. Tym pudełkiem jest treść i wiadomości zawarte w opisie.

30:52

Kashubian Reviewer:

Mam teraz bardziej szczegółowe pytanie. Szczególnie w starszych typach skrytek właściciele wymagali zrobienia zdjęcia. W tych wytycznych, o których wspomniałeś że wymaganie zdjęcia może być wymagane ale w określonych warunkach. Więc mogą wymagać zdjęcia czy nie mogą?

GeoAwarePl2:

Jedynym typem skrytki, która bez zdjęcia nie funkcjonuje to jest WebCam. I tam zdjęcie musi być, bo to jest warunkiem zaliczenia. Częściowo również wirtualne skrytki operają się o zdjęcia, chociaż nie wszystkie. Jeśli chodzi o Earth Cache to warunkiem zaliczenia Earth Cache jest odpowiedź na pytania , zadania, które są w treści. Zdjęcie jest nie dość że nie wymagane, ale nawet jeżeli ktoś zdjęcia żadnego nie załączy to nie ma podstawy do tego ażeby skrytkę nie zaliczyć. Owszem, dawniej było tak, i to nawet w moim pobliżu, bo na przykład kopalnia Wieliczka – bardzo stary Earth Cache, założony bardzo dawno temu, który nawet nie wymaga aby do kopalni zjechać, warunkiem zaliczenia było zrobienie sobie zdjęcia na tle wieży – szybu wyciągowego. Otóż większość Earth Cache, która miała taki mankament , i to się zmieniło , jeśli dobrze pamiętam albo w 2014 albo w 2015 roku, żeby dalej egzystować to właściciele musieli dostosować do istniejących wymogów. Czyli wyraźnie musiało być napisane, że zdjęcie jest opcjonalne. Zdjęcie jest niewymagane. To zależy tylko od tego kto znajduje i chce to zdjęcie załączyć czy nie. Wyraźnie musi być zaznaczone, że to jest opcja a nie wymóg. Ja sam miałem przypadki, że kesze zostały zarchiwizowane dlatego, że właściciele nie dostosowali tego przepisu do swoich skrytek.

34:12

Kashubian Reviewer:

Co ciekawe, niektóre zarchiwizowane Earth Cache nadal są logowane.

GeoAwarePl2:

A to już jest mankament skryptów , bo w bardzo prosty sposób można zrobić, żeby wyłączyć zarchiwizowane skrytki spod możliwości logowania.

34:34

Kashubian Reviewer:

Zdaję sobie sprawę, że to niewiele ma do czynienia z pracą recenzenta. Kwestia utrzymania skrytki przez właśiciela.

GeoAwarePl2:

Pewnie byś o to nie zapytał, a to jest bardzo ważne. Tak jak Ty wymagasz od ludzi żeby swoje skrytki odwiedzali i robili serwisy to tak samo ja wymagam od moich podopiecznych żeby serwisowali Earth Cache. Otóż serwisowanie Earth Cache jest bardzo ważne, dlatego, że obiekt, który opisują może nagle zniknąć albo zmienić się. I co wtedy? Albo archiwizujemy albo dostosowujemy. Tak jak ze zwykłym pojemnikiem. Pojemnik ginie to nie ma kesza.

35:34

Kashubian Reviewer:

To podrzuca się woreczek . Strunówkę.

GeoAwarePl2:

{śmiech} Wiemy o co chodzi

35:38

Kashubian Reviewer:

Wspomniałeś o tym, że do Earth Cache trzeba się przygotować. Że Earth Cache nie są tak naprawdę dla wszystkich. Moje doświadczenie jest takie, że wiele Earth Cache jest śmiertelnie nudnych. Czytam to i widać , że te teksty są niesamodzielne, pisane na siłę, przebrnięcie przez nie i zrobienie tych zadań , które są pomysłami z czubka głowy jest śmiertelnie nudne. Jak temu zapobiec?

GeoAwarePl2:

Jesteś świetnym reprezentantem ogółu, bo powiem szczerze, że bardzo dużo ludzi sądzi dokładnie tak samo jak Ty. I czy winić? Kogo winić? Zawsze winę trzeba szukać u siebie.

37:05

Kashubian Reviewer:

Mi nie chodzi o szukanie winy tylko szukanie sposobu żeby stworzyć coś naprawę ciekawego. Między nami: znajdowałem kesze, które czytało się z przyjemnością. Pokazywały naprawdę coś ciekawego. Więc jest to kwestia czego? Przygotowania czy jakiejś wiedzy?

GeoAwarePl2:

To jest to, co mówiłem, Sebastian. Że do Earth Cache się trzeba przygotować. Nie robić tego at hoc, gdzieś tak , „z czapki”.

37:40

Kashubian Reviewer:

Tylko, że za założenie Earth Cache dostaje się chyba dwa punkty na Project-GC

GeoAwarePl2:

To, że mówimy, że nie wszystkie kesze są do znalezienia, bo niektóre są na 15 metrach na drzewie albo na jakiejś ścianie pionowej to tak samo jest z Earth Cache-ami. Nie zniechęcam nikogo ażeby chodził i szukał Earth Cache tylko to jest własna ocena. Jeśli Ty dojdziesz do wniosku, że to Cię nudzi i że to nie jest Twoja bajka no to pewnie lepiej odpuścić niż innym próbować przekaz swój dać i zniechęcić tym kogoś innego. Ktoś, kto jest początkujący na pewno jest mu trudno. Ty nie jesteś początkujący a nie możesz się do Earth Cache przekonać. Coś tam w tym musi być nie tak.

38:56

Kashubian Reviewer:

Ja się już przekonałem , ale mi przeszło.

GeoAwarePl2:

Dlaczego uważam, że tu masz trochę rację? Kupa ludzi próbuje robić elaboraty. Długie. Bardzo szczegółowe. To jest i trudne i łatwe. Jeżeli ktoś się na tym zna to dla niego jest łatwo rozpędzić i napisać długi tekst. Jest obszerny, wyczerpujący i faktycznie sedno sprawy tam można znaleźć. Ale zanim do tego sedna dojdziesz to po prostu zaczniesz ziewać. Najtrudniej jest zrobić opis tak, żeby nie był długi a pokazywał to, co chcemy. Dlatego ja jeszcze raz wracam do kopiowania i wklejania. Kopiując i wklejając tekst sami nie wiemy o czym piszemy. Żeby ktoś potrafił nas zrozumieć to najpierw my musimy zrozumieć o czym piszemy. Jeżeli tą miarą będziemy postępować i brać od szykujących te Earth Cache chyba będzie sukces.

40:21

Kashubian Reviewer:

Myślę, że sporo w tym racji. Czy to też nie jest trochę tak, że ciekawy temat zależy od terenu na jakim mieszkamy? Jak na przykład, widzisz, że dużo więcej ciekawych Earth Cache znajduje się na południu Polski. Jak spojrzysz na północ reprezentacja tego typu skrytki jest skromna. Z czego to wynika?

GeoAwarePl2:

To wynika z mapy geologicznej kraju. Dlatego, że tereny, którymi Ty zarządzasz geologicznie są najstarsze. One pochodzą z najstarszych zamierzchłych dziejów. Dlatego tam jest mało rzeczy, dlatego są płaskie, dlatego jest nudno.

41:38

Kashubian Reviewer:

Nie, tam jest bardzo ciekawie, może nie geologicznie.

GeoAwarePl2:

Hehehe, te młodsze geologicznie tereny to są wypiętrzenia, to są góry, to są tam , gdzie geologia się dzieje na naszych oczach. Trochę uprościłem, ale tu aktywność wulkaniczną to się naprawdę dzieje na naszych oczach. Dlatego jest trudniej znaleźć na Niżu Polskim , na nizinach, w Pomorskim, Wielkopolsce, Podlasiu takie miejsca, dlatego, że one przechodziły burzliwe dzieje. Parę razy lodowiec się nasuwał i cofał. Jak coś tam było to lodowiec sobie skutecznie poradził aby to zasypać piaskiem. Te rzeczy nie dotarły na południe i stąd mamy tutaj geologii naocznej, którą można dotknąć o wiele więcej. Dlatego to jest ciekawsze. Góry Świętokrzyskie, Sudety pochodzą z jednego czasu, w tym samym czasie zostały wybudowane. Karpaty są dużo młodsze i tam się rzeczy jeszcze dzieją. Większość z Was pewnie nie wie, ale na południu to nawet trzęsienia ziemi czasem mamy. I to takie o amplitudzie 3,5 do 4 chyba nie dochodzi. Trzęsienie 3,5 przeżyłem , na Podhalu. Ta geologia nadal jest żywa. Góry jeszcze pracują.

43:50

Kashubian Reviewer:

Ponieważ jestem recenzentem z północy to pociągnę trochę temat. Czy to znaczy, że temat keszy na północy przegrany i nie ma co badać?

GeoAwarePl2:

Nie, nie uważam tak. Ja nie mówię, że jest łatwiej, bo jest trudniej znaleźć, ale można znaleźć obiekty, na przykład wszystko to, co jest związane z lodowcem da się opisać. Gór raczej się nie znajduje – to są moreny czołowe, zostały tam usypane piachem, przyniesione przez lodowiec. Mamy dużo jezior, dużo rynien polodowcowych. Dużo tego jest, tylko to nie są proste rzeczy. One nie są proste z banalnego powodu. Trudno jest do nich wymyśleć zadania, które da się dotknąć.

45:12

Kashubian Reviewer:

Mamy mało skał na północy, tam jest głównie piach.

GeoAwarePl2:

Możemy to wszystko opisać, ale trudno jest znaleźć tam praktycznych możliwości oceny tego. To jest trudne. Nie powiedziałem, że się nie da. Na Podlasiu – taki jest z południa keszer, który potrafi perełki takie znajdować. On jest fachowcem.

45:58

Kashubian Reviewer:

Jak ktoś będzie chciał szczegółowe porady albo jakieś hinty to odpowiesz podczas spotkania, które będziesz miał w Szczecinie.

GeoAwarePl2:

Będzie w Szczecinie. Było takie spotkanie w Gdyni, w październiku. Frekwencja była taka jaka była. Nie wnikam. Zachęcam do tych spotkań , wiele rzeczy ciekawych można się dowiedzieć. Można na żywo porozmawiać. Posłuchać o przepisach, których jak to prawdziwy Polak nie czyta instrukcji obsługi. Dotyczy to również mnie. Przyznaję się bez bicia. Przecież nie będę czytał instrukcji obsługi samochodu, którego kupię, bo ja nie wiem jak samochód jeździ? A później się okazuje że nie wiem, gdzie włączyć ogrzewanie lusterka, bo jest inaczej niż gdzie indziej.

47:08

Kashubian Reviewer:

Leszek, niezależnie od tego czy ktoś zamierza założyć Earth Cache czy nie to warto na takie spotkanie przyjść , posłuchać i nawet spotkać się z geocacherami. Sporo mówiliśmy o wymaganiach dotyczących Earth Cache i dla wielu może to być dość przytłaczające i zniechęcające. Czy warto do tego zachęcać, żeby zakładać? Czy masz może jakieś przykłady które mogą być taką zachętą do tego aby uczyć się o geologii, żeby próbować przekazać tego , czego się uczymy? Może coś takiego, co możesz polecić? Znalazłeś takiego Earth Cache?

GeoAwarePl2:

Powiem tak: Po pierwsze przyznaję się, ze nie jestem geologiem. To trochę przeszkadza ale też pomaga, bo nie koncentruję się wyłącznie na merytoryce, treści a na poznawczym elemencie Earth Cache. Wykształciłem już kilku Earth Cacheowców, którzy nie wiedzieli jak się za to zabrać. Najtrudniej jest zrobić pierwszego Earth Cache. Później jest już tylko lepiej. Teraz niektórzy za granicą zakładają Earth Cache i nie ma żadnego problemu. Mam jedną wskazówkę. Nie należy się tego bać. To nie jest jakiś jeż, da się to zrobić. Da się to zrobić w sposób prosty. Trzeba przeczytać przepisy. Nie kopiować i nie wklejać bez zrozumienia. I to wszystko. Da się to zrobić. Jeżeli trzeba pomocy? Patrzyłem na statystyki za 2018 rok , podglądałem kolegów ile kto opublikował, ile zarchiwizował, ile korespondencji wymienił. Jeśli chodzi o ilość Earth Cache w ubiegłym roku w Polsce to może nie było za dużo ale jeśli chodzi o korespondencję , ile rozmawiamy zanim do publikacji dojdzie to nie mam się czego wstydzić. J

50:23

Kashubian Reviewer:

Myślę, że będziemy powoli kończyć. Czy miałbyś jakiś komentarz na koniec? Zakładam, że jeżeli nasza rozmowa spotka się z zainteresowaniem będzie chęć kontynuowania to możemy się spotkać jeszcze raz.

GeoAwarePl2:

Nie ma żadnego problemu. Słowo na niedzielę, bo dziś sobota. Zabawa w Earth Caching jest fajna. Zanim zostałem recenzentem bardzo mi się podobało znajdowanie Earth Cache dlatego że tak jak ze zwykłych opisów skrytek często się dowiadujemy o rzeczach o których kompletnie nie mieliśmy pojęcia chociaż mieszkamy w jakimś miejscu już 100 lat – tak samo jest z Earth Cacheami. Earth Cache przybliżają nam to co się znajduje w niewielkim oddaleniu od miejsca zamieszkania czy na wakacjach. Warto w to się bawić. Jednak przygotujmy się do tego. Nie idźmy na żywioł. Bo wtedy będzie tak jak z kolegą Sebastianem, który się zniechęca, bo za długie teksty, czarno-białe to nie ma najmniejszego sensu. Wydrukować sobie. Na tej drukowanej kartce można robić na miejscu notatki. Czego w GPS, oczywiście w telefonie można zapisywać ale kto to robi? Nie ma jak długopis. Da się coś tam popisać. Wtedy zabawa robi się fajniejsza.

52:18

Kashubian Reviewer:

Czasem zadania są takie, że trzeba coś narysować.

GeoAwarePl2:

Są takie zadania, że trzeba przekrój narysować. Są takie zadania, że trzeba spróbować na język smak gliny i zobaczyć czy skrzypi między zębami. My tu mamy takich fachowców.

52:50

Kashubian Reviewer:

Żartowałem z tą moją niechęcią do Earth Cache, bo na koniec powiem, że jedną z cech Earth Cache jest to, że przynajmniej 90% tych które robiłem zabierały mnie w miejsce o wyjątkowej urodzie. Nie są to miejsca banalne ale pokazują co warto zobaczyć. To wyróżnia Earth Cache na plus.

GeoAwarePl2:

Chyba, ze są to Earth Cache w mieście. Czego nie polecam. Chociaż znajduje się tam czasem perełki. To nie można tak generalizować.

53:35

Kashubian Reviewer:

Leszek, dzięki za spotkanie, zobaczymy jak to zostanie przyjęte. W opisie podam linki , informacje do których się odwoływałeś. Link do profilu. Jeśli ktoś będzie chciał to rozumiem, że może do Ciebie pisać.

GeoAwarePl2:

Nie ma problemu. Oczywiście. Jeżeli się to spodoba i będzie taka potrzeba możemy z tego jakąś cykliczną audycję zrobić. Jeśli zbierzemy jakieś konkretne przypadki, zapytania – jak najbardziej. Na samym początku powiedziałem, o czymś o czym chciałem powiedzieć na końcu. Przy okazji 15-lecia Earth Cachingu jesteśmy w przeddzień podpisania umowy z Państwowym Instytutem Geologicznym na stałą współpracę. Efektem tej współpracy będzie to, że PIG będzie zakładał Earth Cache , które będą naprawdę na wysokim poziomie, niekoniecznie bardzo skomplikowane ale ponieważ oni mają dostęp do materiałów będą nam pomagać. Mało. PIG będzie organizatorem eventów, spotkań, festiwali w całej Polsce. Państwowy Instytut Geologiczny, jak wiemy, ma swoje oddziały w każdym mieście wojewódzkim. W związku z tym nie będziemy się koncentrować tylko na południu. Na pewno Państwowy Instytut Geologiczny weźmie udział w kolejnej edycji Geocaching Party w Warszawie. Na pewno będzie tam reprezentowany. Na pewno będzie coś ciekawego. Na pewno będą robione eventy w różnych miejscach w Polsce. Wiem o najbliższym takim, który będzie niestety na południu, na Przedgórzu Sudeckim w Strzelinie – będzie duży event. Myślę, że ta współpraca z PIGiem będzie dość ciekawa. Dostali fundusze na to i bardzo chętnie nam pomogą od strony merytorycznej żeby rozruszać temat Earth Cache w Polsce.

56:47

Kashubian Reviewer:

Angażują się na tej zasadzie jak Geological Association

GeoAwarePl2:

Tak, tylko na naszą, mniejszą skalę. Z ich planów, nie wiem czy są to plany na ten rok, słyszałem o liczbie 200 Earth Cache, które by chcieli założyć.

57:14

Kashubian Reviewer:

To będzie Power Trial?

GeoAwarePl2:

Nie, Earth Cache nie są Power Trialami. Jak również Earth Cache nie mogą być częścią jakiegoś traila, gdzie wszystkie typy skrytek są do odnalezienia. To nie o to chodzi. Nie ta zabawa.

57:37

Kashubian Reviewer:

Znowuż dodatkowe zasady. Chciałem zakończyć na pozytywną nutę a tu nie da rady.

GeoAwarePl2:

To jest pozytywne!

Kashubian Reviewer:

Leszek, dzięki i do następnego razu.

GeoAwarePl2:

Dziękuję!

Pozdrawiam i do następnego razu.

 

Wywiad został opublikowany 9 lutego 2019 na kanale YT Kashubian Reviewer

W komentarzach do materiału wideo znajdują się linki wspomniane w wywiadzie.