Geocaching w Czechach

Na całym świecie geocaching prowadzi ludzi do miejsc których prawdopodobnie nigdy by nie odkryli wcześniej. Żeby pokazać jak osoby z różnych części świata bawią się w geocaching wybieramy kraj i dzielimy się interesującymi faktami. Dzisiaj opowiemy o kraju związanych z historią geocachingu – Czechami.

W Czechach znajduje się 60 000 skrytek (57 049 aktywnych + 2 180 zawieszonych + 38 474 zarchiwizowanych). Aktywnych poszukiwaczy (nie licząc przyjezdnych) jest ponad 75 000 osób.

Pierwszą skrytką założoną w okolicy Ostrawy w czerwcu 2001 roku jest Tex-Czech (GCE50), zalogowana 5 234 razy, jest aktywna do dzisiaj.

Druga czeska skrytka to Prague Panorama (GC1E51) z 14.09.2001 z pięknym widokiem ze wzgórza Petřín na starą Pragę.

Skrytka z największą ilością znalezień w Czechach, ale równocześnie na całym świecie jest Prague bridges 1 – Karluv most w Pradze! Od dnia publikacji 1.01.2008 roku zyskała 34 624 wpisy o znalezieniu. Położona w północno zachodniej części słynnego Mostu Karola (a właściwie pod 🙂 ) sąsiaduje z wianuszkiem historycznych rzeźb, absolutnie oszałamiających.

Pierwszy drewniak (CWG – Czech Wood Geocoin) stworzyło dwóch keszerów Poník i JPAgeo w roku 2005. Pomysł został zaadoptowany z Turystycznych Znaczków, drewnianych pamiątek do nabycia w górskich schroniskach a później w innych atrakcjach turystycznych. Początkowo służyły jako pamiątkowe podpisy znalazców aby zostawić je w skrytkach dla następnego znalazcy. Od tego czasu zyskały popularność w całej Europie! Obecnie na świecie można spotkać około 38 000 różnych wzorów drewniaków.

Skrytka z największą ilością przyznanych rekomendacji w Czechach to Postovni schranka (GC5GTCM). Leży w parku, blisko kolejowego Dworca Głównego w Pradze. Duży pojemnik jest doskonałym miejscem wymiany drewniaków, ale też przedmiotów podróżnych.

Great Moravia 2017 był pierwszym Giga Eventem w Czechach. (spotkaniem, w którym wzięło udział niemalże 5 000 użytkowników). To pierwszy tak duży event zorganizowany poza Niemcami.

Podczas eventu Great Moravia 2017 można było zdobyć unikalną skrytkę z własnym typem: GPS Maze Europe. GPS Maze to specjalny rodzaj wydarzenia, który ma własną ikonę. Wydarzenie zostało przygotowane przez Czeskie Stowarzyszenie Geocachingu (ČAGeo) wspólnie z zespołem organizacyjnym Great Moravia 2017 we współpracy z Groundspeakiem. Jest objazdową wystawą zorganizowaną w pomieszczeniu. Wystawa odwiedziła wiele wydarzeń w Europie ucząc starych i nowych keszerów z zakresu geocachingu oraz technologii GPS.

Geocaching w Czechach można studiować na Politechnice w Pradze. Klasa geocachingu jest częścią fakultatywnego programu w ramach Instytutu Wychowania Fizycznego i Sportu.

Warto jeszcze wspomnieć o zlokalizowanym w twierdzy Terezin Muzeum Geocachingu. Wystawa zorganizowana na wzór GPS Maze opowiada o tajnikach i sekretach naszej gry. Jako placówka partnerska Groundspeak ma przyznany unikalny atrybut ‘skrytki partnerskiej’. Jako nieliczne miejsce na świecie można tam znaleźć Lab Cache (Labki). Lab Cache dostępne są najczęściej przez krótką chwilę na Mega i Giga Eventach. W Terezinie te skrytki czekają na Was cały czas.

Na uwagę zasługuje też inny typ skrytki, której nie znajdziesz w Polsce. WebCam to kamera internetowa, z której zdjęcie jest podstawą do potwierdzenia obecności i zalogowania skrytki. Na Południu Pragi znajduje się Zbraslav Cleaner Webcm Cache (GCPDPE). Skrytki tego typu są niezwykle rzadkie.

 

Przy tak bogatej historii nie jest zaskoczeniem, że znajduje się tu wiele świetnych skrytek. Oto mały wybór wśród najbardziej polecanych:

Ta skrzynka zlokalizowana w Vyskov Air museum (GC13WC0) blisko Brna jest miejscem wymiany przedmiotów. W szczególności zmieści się tu dorosły geocacher, a nawet dwóch. Jeśli zabierzesz coś w zamian pamiętaj, aby zostawić coś o podobnej wartości (żarcik 🙂

Kostnice / Ossuary (GCP0JT) to zagadkowa skrzynka która prowadzi do średniowiecznej kaplicy w miejscowości Sedlec blisko Kutnej Hory. Kaplica udekorowana jest kośćmi osób z zarazy. Podobna kaplica znajduje się w Polsce w Kudowie Zdroju.

Jedna z najbardziej ulubionych skrytek w Czechach wymaga odpowiedniego sprzętu i umiejętności ponieważ znajdziesz się głęboko pod ziemią i będziesz podążać przez mokre i ciemne korytarze by zdobyć pojemnik Letterboxa Hybrydowego Underground (GC28G7E).

Wyrafinowany TB Hotel VITAJ (GC6TVHP) pod Nachodem wyposażony jest w oświetlenie, wentylator a nawet model TV. Można tu zostawiać przedmioty podróżne w przerwie przed dalszą podróżą w jednym z kilku przytulnych pokoi.

Ta wirtualna skrzynka prowadzi do Katedrála sv. Víta || St. Vitus Cathedral (GC7B802) w Pradze na Hradczanach – największej i najpiękniejszej katedry w Pradze. Obok katedry znajduje się Earth Cache.

Jeśli odwiedziłeś Czechy, które skrytki możesz polecić?

Comments

comments