10 urodziny EarthCachea

EarthCache to niecodzienny typ skrytki, który polega na odwiedzeniu wskazanego przez współrzędne miejsca i udzieleniu odpowiedzi na pytania z zakresu szeroko pojętych nauk  o Ziemi – najczęściej  z  geologii,  ale również  z  hydrologii, geomorfologii, gleboznawstwa itp.

Idea quizu geologicznego została opracowana przez australijskiego geologa, Gary’ego Lewisa (GeoAware), we współpracy z Geological Society of America.  Pierwszy taki quiz   EarthCache I – a simple geology tour of Wasp Head , został opublikowany 10 stycznia 2004 roku w Austarlii.

Od tego czasu  powstało ok. 20 tysięcy skrytek EarthCache na całym świecie. W Polsce pierwsza skrytka EarthCache została założona w połowie 2007 roku; a niedawno liczba EarthCache na terenie naszego kraju przekroczyła 100.

W związku z 10-leciem EarthCache, w dniu 10.01.2014, na całym świecie organizowane są specjalne eventy związane z geologią.  W Polsce, odbędą takie trzy spotkania. Dwa w miejscach ściśle związanych z geologią:

– w Warszawie w Muzeum Geologicznym przy Państwowym Instytucie Geologicznym – EC’s 10th birthday at the Geological Museum

– w Krakowie w Muzeum Geologicznym ING PAN – EC’s 10th birthday in Kraków

Oraz jeden „zwyczajny” w Czyżowicach na Śląsku- EC’s 10th birthday in Moravian Gate

 

Listę wszsytkich „urodzinowych” eventów z całego świata można zobaczyć na specjalnej zakładce w serwisie  Geocaching.com

Dodaj komentarz