Geocaching – Pozytywne Nawyki. Odcinek 8: Środowisko naturalne to my!Najbliższy weekend (20-22.04.2013) to oficjalny weekend CITO. Na całym świecie odbędą się setki spotkań społeczności geocachingowej, podczas których zadbamy o środowisko.

Warto przy tej okazji jasno wskazać, że CITO to nie jednorazowy zryw. To nieustanne sianie ziarna świadomości tego, że każdy dzień może być naszym własnym CITO. Jeśli już wybieramy się w teren w poszukiwaniu skrytek, warto powtórzyć najważniejsze, a jakże proste, zasady dbania o środowisko:

1. Wyrzucajmy ze skrytek, pozostawiane w nich przez innych poszukiwaczy, śmieci. Szyszki, zużyte i wytarte stare bilety, zardzewiałe kapsle od butelek itp. Metoda jest prosta – uważasz, że coś jest niepotrzebnym w danej skrytce śmieciem, na nikogo się nie oglądaj, weź to ze sobą i wyrzuć.

2. Jeśli wiesz, że będziesz szukał skrytek w terenie zalesionym, weź ze sobą worek i pozbieraj do niego rzucające Ci się w oczy śmieci. Schylenie się co kilka/naście/dziesiąt metrów wyjdzie Ci tylko na zdrowie, a las odetchnie z ulgą.

3. Zarówno podczas ukrywania, jak i poszukiwania, skrytek, nie ingeruj w środowisko naturalne. Nie kop, nie zakopuj, chowaj tak, żeby inni przy poszukiwaniach nie niszczyli ściółki (któż z nas nie widział wydeptanej ścieżki do skrytki kilkanaście metrów w głąb lasu?), nie zrywaj kory, mchu i tak dalej.

Pamiętaj, że CITO to nie tylko zbieranie śmieci. Może to być również RATOWANIE ŻAB albo SADZENIE DRZEW. Pełna dowolność. Ważne, żeby zrobić coś dla flory i fauny.

Masz pytania? Odwiedź nasz fanpage albo forum.

Comments

comments