Cztery nowe atrybuty skrytek

 

Z radością ogłaszamy cztery nowe atrybuty opisujące skrytkę. Są one dostępne podczas edycji opisu skrytki a także – nowość – podczas wyszukiwania w filtrach (ta funkcjonalność dostępna jest dla użytkowników Premium).

Nowe atrybuty są związane z oznaczeniem skrytek opisujących Wyzwania, specjalnie oznaczenie skrytki finałowej serii, Power Trail (serie skrytek) oraz funkcjonalności pozwalającej zweryfikować poprawność odgadnięcia współrzędnych skrytki zagadkowej. Dodatkowe atrybuty umożliwią łatwiejsze wyszukanie skrytek.
Poniżej przedstawiono dodatkowe informacje o wspomnianych typach skrytek oraz sposobie ich dodania do skrytki.
Wyszukanie po atrybutach będzie możliwe zarówna na stronie Geocaching.com jak i w aplikacji mobilnej. Zwróć uwagę , że w chwili pojawienia się nowych atrybutów skrytki nie są nimi jeszcze oznaczone. Użytkownicy podczas edycji mają możliwość dodania odpowiedniego atrybutu. Centrala HQ będzie sukcesywnie dodawać atrybuty dla istniejących skrytek. W konsekwencji wyszukanie dzisiaj i za jakiś czas może dać różne wyniki.

Skrytka Wyzwanie.Skrytki Wyzwanie są rodzajem Skrytek Zagadkowych. W przeciwieństwie do zagadek najczęściej nie trzeba wymyślać współrzędnych położeni pojemnika (choć i takie zdarzały się w przeszłości), a są one jawnie podane. Podane współrzędne najczęściej odpowiadają fizycznej lokalizacji skrytki. Jednak aby dokonać zalogowania nie wystarczy dokonać wpisu w logbooku fizycznym (co jest oczywiście obowiązkowe) ale również wykazać się spełnieniem pewnych warunków związanych z geocachingiem określonych przez autora wyzwania.

 Skrytka Finałowa serii

Skrytka Finałowa serii to też rodzaj Skrytki Zagadkowej. Do określenia położenia skrytki finałowej serii należy poszukać wskazówek w innych skrytkach serii. Może się zdarzyć że autor ukryje kompletne współrzędne w jednej ze skrytek serii. Albo w każdej ze skrytek serii będzie tylko część informacji. Po znalezieniu wszystkich skrytek serii cząstkowe informacje pozwolą na określenie położenia skrytki finałowej. Ten atrybut dostępny jest jedynie dla skrytki zagadkowej. O ile atrybut Wyzwania jest obowiązkowy to atrybut Skrytki Finałowej jest opcjonalny. Może być dodany przez autora tylko poprzez ręczną edycję opisu skrytki. Jeśli w przeszłości finałem serii skrytek była skrytka innego typu niż zagadkowa to nie jest to zgodne z obowiązującymi wytycznymi.

Power Trail (seria skrytek)Dla osób chcących wykazać się ile to skrytek potrafią znaleźć jednego dnia powstają serie łatwych do znalezienia skrytek. Najczęściej są one umieszczane wzdłuż drogi spacerowej, rowerowej lub samochodowej w minimalnej dopuszczalnej odległości od siebie (161 metrów), o niewyszukanym maskowaniu. Zawiera dużą liczbę skrytek liczoną w setkach sztuk. Atrybut jest dostępny jedynie dla skrytki tradycyjnej, wieloetapowej, zagadkowej, letterbox hybrydowy oraz WherIGo. Proszę zauważyć, że nie ma oficjalnej definicji co to jest Power Trail i decyzja o umieszczeniu tego znacznika należy do autora.


Weryfikator rozwiązania


Skrytki zagadkowe zazwyczaj wymagają odgadnięcia współrzędnych ukrycia pojemnika. Autorzy stosują różne zadania, nad którymi inni poświęcają dużo czasu w celu dojścia do rozwiązania. Żeby niepotrzebnie nie sprawdzać doświadczalnie w terenie czy rozwiązanie jest poprawne wprowadzono możliwość zweryfikowania poprawności odgadniętych współrzędnych. Zauważ, że nie zobaczysz tego atrybutu na liście. Będzie dodany automatycznie. Ten atrybut dotyczy jedynie wbudowanej funkcjonalności. Dodatkowe checkery dodane do kodu listingu nie spowodują pojawienie się tego znaczka.

Informacje dla posiadaczy skrytek

• W najbliższym czasie niektóre atrybuty, które zostały teraz wprowadzone będą z automatu uzupełnione. Dotyczy to atrybutu Wyzwanie oraz Weryfikator rozwiązania. Jeśli nie chcesz czekać możesz , jako właściciel skrytki, sam dodać nowe atrybuty do opisu.
• Jeśli właśnie tworzysz nową skrytkę która będzie Wyzwaniem, Skrytką Finałową serii, Power Trail to zanim prześlesz opis do recenzji zaznacz odpowiednie atrybuty.
• Atrybut Wyzwanie możesz dodać do zbioru atrybutów tylko wtedy gdy warunki stawiane znalazcom zgodne są z aktualnymi wytycznymi. O ile wyzwanie było publikowane wg poprzednich wytycznych również, na zasadzie praw nabytych, powinieneś dodać ten atrybut. Administrator HQ może zweryfikować oraz zmienić znacznik o ile został niepoprawnie dodany. W przypadku publikacji nowych Wyzwań musisz dodać ten atrybut, podobnie jak automatyczny validator sprawdzający spełnienie warunków Wyzwania.
• Dla nowych skrytek Zagadkowych atrybut Weryfikator Rozwiązań będzie automatycznie dodany jeśli dopuścisz taką funkcjonalność.
• Zachęcamy właścicieli serii skrytek ze skrytką finałową aby ręcznie uzupełnili atrybut na skrytce finałowej. Operacja dostępna podczas edycji listingu skrytki.
• W ramach jednorazowej akcji można przesłać za pośrednictwem Centrum Pomocy prośbę o masowe ustawienie znacznika dla Power Trail. W tym celu należy w treści e-maila podać listę kodów opublikowanych i aktywnych skrytek oddzielonych przecinkami. Usługa dostępna będzie do 30 września 2020 roku. Po zebraniu zapotrzebowania będzie jednorazowo uruchomiona na początku października.

Inne zmiany

• Wszystkie Wydarzenia (w tym Mega i Giga) otrzymały jednolity zbiór atrybutów.
• Wprowadzono nieznaczne zmiany w angielskich nazwach dotychczasowych atrybutów.
• Atrybut PuzzleField można od teraz dodać do skrytek WherIGo oraz Letterbox.
• Praktyka pokazuje, że wprowadzone nowe atrybuty nie odnoszą się do limitu możliwości wyboru maksymalnie 15 atrybutów. Nie wliczają się do limitu te atrybuty, które ustawiają się automatycznie (np. dostępny dla wózków inwalidzkich).
• Recenzenci zazwyczaj nie ingerują w ustawione przez autora atrybuty. Ale są wyjątki: dostępność dla wózków inwalidzkich, wymagany odbiornik bezprzewodowy oraz atrybut Wyzwania.

Comments

comments