Skrytka Nieumiejscowiona

Skrytki nieumiejscowione to odwrotność skrytek tradycyjnych, których podstawą są współrzędne geograficzne. W tym przypadku skrytka może nie mieć żadnych współrzędnych. Za to esencją skrytek nieumiejscowionych było wykonanie zadania. Zadanie związane było z odnalezieniem czegoś w realnym świecie, np. obiektu, szczególnego punktu, z których można było coś wywnioskować, np. policzyć jakieś inne współrzędne, które mogły doprowadzić do konkretnego obiektu, któremu dedykowana była skrytka. Do logowania służyło własnoręcznie wykonane zdjęcie odnalezionego obiektu. Przykład zadania to znalezienie mostu zwodzonego i zrobienie zdjęcia w chwili gdy most był otwarty. Ponieważ mostów jest dużo do zdjęcia dołączało się współrzędne konkretnego odwiedzonego obiektu.

Skrytki nieumiejscowione były częścią geocachingu w bardzo wczesnych latach. Wraz z rozwojem gry zauważono, że jako skrytki nie opierające się na wykorzystaniu sygnału GPS do odnalezienia obiektu nie bardzo pasują do podstawowego założenia geocachingu. Nie można było tworzyć nowych a istniejące wyewoluowały do osobnego serwisu o nazwie Waymarking. Istniejące skrytki nieumiejscowione zostały zarchiwizowane w serwisie geocaching.com z końcem roku 2005.

Jednak pozostawiły po sobie ślad. W statystykach generowanych przez GSAK (Geocaching Swis Army Knife) możesz znaleźć badge opartego o waymaking o nazwie The Waymaker. Diamentowy badge był przyznawany za zalogowanie co najmniej 350 takich miejsc. Ten badge z przyczyn technicznych nie został zaimplementowany w Project-GC
W serwisie było razem 400 skrytek nieumiejscowionych. Pomysły na zadania nie powtarzały się. Z najbardziej popularnych można zobaczyć takie: (linki działają poprzez przeglądarkę, nie działają w aplikacji mobilnej)

Z okazji zbliżającej się 20 rocznicy geocachingu centrala HQ postanowiła umożliwić zdobycie tego typu skrytki osobom, które nie grają od początku i dotychczas nie miały do tego okazji. W serwisie powstała jedna (jedyna) skrytka tego typu( GC8FR0G ). Unikalna możliwość zalogowania będzie się wiązać oczywiście z wykonaniem konkretnego zadania i znalezieniem pewnego obiektu – gdzieś na świecie…

Chociaż skrytki nieumiejscowione nie są już aktywne w serwisie Geocaching.com ta jedna będzie dostępna w ograniczonym czasie w ciągu roku 2020. A jakież to zadanie należy wykonać aby mieć możliwość zalogowania skrytki nieumiejscowionej?

Maskotką geocachingu jest żaba z antenką (Signal the Frog®). Można ją spotkać w USA, w siedzibie firmy ale też jest , na życzenie organizatora, zapraszana na duże Wydarzenia: Mega albo Giga. Użytkownik może zalogować skrytkę nieumiejscowioną robiąc sobie zdjęcie z pełnowymiarową maskotką. Nie liczą się zdjęcia archiwalne wykonane w poprzednich latach ani miniaturki maskotki. Jeśli jesteś uczestnikiem Wydarzenia Mega lub Giga a nie możesz akurat odnaleźć Signal the Frog® poszukaj oficjalny baner Signal the Frog® 2020.
Strona skrytki nieumiejscowionej już teraz jest opublikowana aby dać możliwość dotarcia informacji dla społeczności. W roku 2019 została zawieszona (Jeszcze nie nadszedł czas!) ale ponieważ takich skrytek nie widać w aplikacji mobilnej została tymczasowo zablokowana do logowania (nieuprawnione wpisy zostały usunięte).

Jak znaleźć jedyną dostępną w serwisie skrytkę nieumiejscowioną?

  • Poprzez bezpośredni link
  • Poprzez wyszukanie kodu skrytki GC8FR0G na Geocaching.com lub w aplikacji Geocaching®.

Aby zalogować znalezienie musisz osobiście zobaczyć maskotkę Signal the Frog® i dołączyć zdjęcie ze sobą lub własnym przedmiotem osobistym do logu. Stare zdjęcia nie są dozwolone. W przeciwieństwie do podstawowego opisu tego typu skrytki nie będzie osobnego pola na dodanie współrzędnych. Możesz to zrobić umieszczając współrzędne w treści wpisu.

Jeśli w roku 2020 zobaczysz maskotę wiele razy to i tak zalogować tą skrytkę możesz jedynie jeden raz. Po zakończeniu roku 2020 strona ze skrytką zostanie zarchiwizowana. Ważne też, żeby logowania nie zostawiać na później, bo po roku 2020 już nie będzie się dało cokolwiek w logu zmienić, w tym dopisać nowy wpis.
Dla ułatwienia pod spodem narzędzie do wyszukiwania Wydarzeń, gdzie będzie można spotkać oficjalną maskotkę Signal the Frog®.