Skrytka Tygodnia – 23.04.2014Skrytka Tygodnia uciekła niedaleko, bo na Dolny Śląsk! Tym razem EarthCache – Stożek Perkuna (The Perkun Cone) autorstwa maji(pl).

Gratulacje!

Za rekomendację dziękuję koledze Plombie.

A oto uzasadnienie:

Wydawało mi się, że jako przewodnik sudecki znam cały Dolny Śląsk jak własną kieszeń, ale w przypadku Stożka Perkuna to właśnie geocaching spowodował, że znalazłem się tutaj po raz pierwszy w życiu dopiero w kwietniu 2014 r.

Stożek Perkuna położony na górze Ciasnota 401 m n.p.m. w Pogórzu Izerskim to twór skalny zbudowany z bazanitu, który od 60 lat jest pomnikiem przyrody.

Żyła bazaltu ma bardzo ciekawą formę, bo występują zarówno słupy grubsze, jak i drobniejsze, które wyginają się w strefie kontaktu, co związane jest z różnym wiekiem skał wylewnych.

Obiekt jest bardzo interesujący nie tylko ze względu na geologię, ale także botanikę, ponieważ specyficzne podłoże powoduje, że rosną tu cenne gatunki roślin: po nasłonecznionej stronie stożka: rojniki, róże i głóg, natomiast po stronie północnej paprocie: podrzeń żebrowiec, zanokcica murowa i skalna.

Polecam wszystkim wizytę w tym miejscu oraz zapraszam na wydarzenie CARBON do Zabrza, które odbędzie się już za dwa miesiące: www.coord.info/GC4XTZ2 .

Jeśli ktoś z Was chce wyróżnić którąś ze skrytek, piszcie na kontakt@geocaching.pl z linkiem do skrytki (lub jej kodem GC) oraz uzasadnieniem.

Dodaj komentarz