Geocaching – Pozytywne Nawyki. Odcinek 3: Ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem!

Geocaching to zabawa. Można ją uprawiać samemu, ze znajomymi, z przyjaciółmi, z całą rodziną. Na pytanie o powody poszukiwania skrytek większość osób odpowiada, że geocaching prowadzi ich tam, gdzie prawdopodobnie w inny sposób by nie trafili. W miejsca ładne, ciekawe lub interesujące. Każda skrytka ma swoją skalę trudności znalezienia i terenu. Znalezienie niektórych skrytek może narażać nas na niebezpieczeństwo. Niebezpieczeństwa są od tego, żeby ich unikać, dlatego np. wspinając się na drzewo można posłużyć się specjalistycznym sprzętem, właściwie eliminując ryzyko. No dobrze, ale w takiej sytuacji niebezpieczeństwa jesteśmy świadomi z wyprzedzeniem i możemy go świadomie uniknąć przygotowując się odpowiednio do wyprawy.

Oczywiście wszystkiego nie można przewidzieć, dlatego zarówno osoby poszukujące, jak i (a może przede wszystkim) osoby ukrywające skrytki powinny zachować szczególną ostrożność. Zawsze. Przejdźmy do przykładów.

Prąd. Bywa zabójczy. Wie o tym każde dziecko. Unikajmy umieszczania skrytek w miejscach, które prąd nie tylko przenoszą, ale do prądu są również podłączone. Jasne, że nieuziemiony słup elektryczny albo latarnia zdarzają się bardzo rzadko, ale zdarzają się i kolejna uśmiechnięta buźka na mapie nie jest warta podejmowania ryzyka porażenia prądem. Zazwyczaj śmiertelnego, bo tego typu urządzenia na „małe paluszki” nie działają. Dlatego nawet jeśli wydaje nam się, że latarnia z wyłamanymi drzwiczkami pomieściłaby niezłą skrytkę, a do metalowego słupu elektrycznego idealnie „klei” się magnes, omijajmy te miejsca. Być może niektórych odstraszy widok osoby po porażeniu prądem. Użyjcie wyszukiwarki, nie chcę epatować drastycznymi obrazami.

Gaz. A właściwie infrastruktura, która za przesył gazu jest odpowiedzialna. Jest wiele ogólnodostępnych skrzynek gazowych i konstrukcji rurowych, które idealnie nadają się do przyczepienia do nich mikro-skrytki z magnesem. Czy to dobry pomysł? Nie. O ile osoba ukrywająca skrytkę może zachować ostrożność, o tyle przy poszukiwaniach często emocje biorą górę, a ewentualne uszkodzenia skrzynki z gazem mogą mieć, delikatnie mówiąc, opłakane skutki. Teorii wybuchu gazu chyba nikomu tłumaczyć nie trzeba.

Niebezpieczne konstrukcje. Warszawska scena geocacherska zna już przykład tego co może wydarzyć się przy próbie znalezienia skrytki na konstrukcji, którą można uznać za niebezpieczną. Rozedrzeć sobie rękę ostrym kawałem metalu nie jest miło (chyba, że nie mam racji, Jiri? :)). Oczywiście nie chodzi o to, żeby tego typu miejsc nie pokazywać. Często są to interesujące lokalizacje. Ale może nie warto narażać poszukiwaczy na chodzenie po moście, któremu brakuje desek, a obecnym daleko do godnych zaufania?

Przykłady można mnożyć i wymieniać setki miejsc, których nie warto rekomendować do umieszczania skrytki. Najważniejsze to trenować zdrowy rozsądek! Dotyczy to zarówno osób ukrywających geocache’e, jak i poszukujących. Żaden regulamin nie będzie w stanie wypunktować wszystkich potencjalnych zagrożeń. Najwięcej do zrobienia mamy my! Warto też pamiętać, że oprócz tego, iż zdrowy rozsądek jest ważny, to często infrastruktura gazowa, elektryczna, niebezpieczne konstrukcje i inne niebezpieczne miejsca są terenem prywatnym i założenie skrytki w takim miejscu jest zabronione regulaminem, chyba, że posiada się zgodę. Nie znam firmy energetycznej lub właściciela niebezpiecznego miejsca, który świadomie wyraziłby zgodę na takie postępowanie.

Poniżej lista rad i wskazówek. Jeśli macie coś do dodania, komentujcie.

  • Ukrywaj skrytki z dala od miejsc, które w przypadku awarii mogą narazić poszukiwaczy na niebezpieczeństwo. Nie ma żadnego powodu do sprowadzania niebezpieczeństwa na innych, a na pewno nie jest to zabawne.
  • Ukrywając skrytkę, staraj się, aby nie można było pomylić wskazówek dotarcia do niej z niebezpiecznymi miejscami.
  • Zawsze naklejaj etykietę na ukrytą skrytkę. Nie chciałbyś/abyś pociągnięty/a do odpowiedzialności za wszczęcie alarmu bombowego, prawda?
  • Informuj o czyhających na poszukiwaczy niebezpieczeństwach. Skrytek szukamy na własne ryzyko i dobrze jest mieć jak najwięcej informacji przed podjęciem decyzji o poszukiwaniach.
  • Poszukując skrytek, miej oczy otwarte, nie chodź z nosem wbitym w GPS lub smartfona i bądź czujny/a!
  • Jeśli znalazłeś/aś skrytkę w miejscu, w którym wg Ciebie być nie powinna ze względu na niebezpieczeństwo, skontaktuj się z jej właścicielem, a w wypadkach dużego zagrożenia, nie czekaj i poinformuj o sytuacji recenzenta. Najlepiej zrobić to poprzez dodanie logu wizyty „Needs Archived”. To jedyny typ wpisu alarmujący recenzenta o konieczności przyjrzenia się skrytce!
  • Bądź przygotowany/a przed wyjściem na poszukiwania i miej łączność z innymi ludźmi. Nigdy nie wiesz co Cię może spotkać podczas długiej wędrówki po lesie albo w górach.

 

Comments

comments